Moderní vytápění 2017 – novinky ze světa pelet

12.1.2017

Klastr Česká peleta bude moci potkat už začátkem února na veletrhu Moderní vytápění v Praze-Holešovicích. Dvanáctý ročník se koná společně s veletrhem Dřevostavby od 2. do 5. února. Jednotící téma je – jak jinak – vytápění!

Klastr Česká peleta se pyšní jako obvykle na veletrhu největší výstavní plochou, letos celkem 192 m2. Jedenáct našich členů pro vás připravuje expozice, kde se dozvíte čím topit (peletami, briketami nebo dřevem), v čem topit (v kotli nebo kamnech na biomasu) a jak na tom všem ušetřit. Uvidíte celkem 25 modelů kotlů na pelety a dřevo.

A abychom nezapomněli: zdarma dostanete náš časopis Komfortní teplíčko. Rozhovor nám tentokrát daly hokejové legendy Jiří Holeček a Jozef Golonka, kteří topí také dřevem a peletami.

modernivytapeni

Moderní vytápění a dřevostavby: proč je spojovat?

Vývoj v těchto dvou sektorech velmi silně ovlivňuje řada vnějších i vnitřních faktorů – legislativních nařízení, předpisů, požadavků. Na druhé straně přicházejí inovované stavební postupy, nové materiály, konstrukce. Totéž platí i o výrobcích topenářských technologií či nových zdrojů paliv. Vytváří se tak dynamické prostředí vzájemně se posouvajících, doplňujících a spolupracujících oblastí, které rozhodně mají co nabídnout.

Příkladem může být blížící se rok 2020, kdy všechny domy v ČR postavené budou muset odpovídat pasivnímu standardu. Jak se s tím vyrovnávají výrobci roubených, skeletové a další typů dřevostaveb, je jistě zajímavá otázka. Tomuto standardu se musí přizpůsobit i výrobci z různých oborů vytápěcích technologií. Pokud se mají tyto stavební a vytápěcí technologie stát v roce 2020 součástí schvalovacích procesů, musí být známé už dnes.

Vytápění pasivních dřevostaveb

Jak si v takové pasivní dřevostavbě zapálíte krb či krbová kamna? Pokud nebudete moci snížit dolní hranici výkonu například na 2 kW, tak v domě nevydržíte už po zapálení krbu. Ještě před několika málo léty by se vám ale výrobci těchto spotřebičů vysmáli jako snílkovi. Dnes už se mnozí z vystavovatelů budou moci pochlubit i vyspělejšími metodami regulace výkonu a práce s přebytečným teplem. Dynamicky se vyvíjí i nabídka tepelných čerpadel. Zvýšená konkurence je důvodem, proč se můžete těšit na zajímavé novinky v oblasti tepelných čerpadel. Zdokonalují se čerpadla vzduch-vzduch či vzduch-voda, v obou případech je provoz možný i bez realizace vrtů či plošných kolektorů.

A co s vyrobeným teplem v energeticky úsporném domě? Teplo vyrobené a „použité“ lze přeměnit na zdroj pro teplo nové. Na veletrhu moderního vytápění budou zastoupeny i firmy nabízející nejnovější možnosti v oblasti rekuperačních jednotek a systémů pracujících na bázi již vyrobené energie.

Změna ve filozofii vytápění

Tím zásadním co se ale v poslední době velmi rychle mění, je filozofie vytápění. Není důležité mít ten nejsilnější zdroj, ale ten optimální. Mít možnost vznikající přebytečnou energii někam uložit. Praxe hlavního a záložního zdroje ustupuje tzv. energetické spolupráci. Stále častěji to jsou duální a terciální systémy, které čerpají právě z odlišnosti svých zdrojů ve prospěch vzájemného doplňování.

Jedno polínko může potěšit plamenem, ohřívat prostor teplovzduchem a přebytečné teplo odkládat do zásobníku napojeného na sluneční kolektory a dohřívaného nočním proudem. Inteligentní ventil pak dokáže vybírat mezi jednotlivými zdroji a udržovat tak stálou teplotu. Právě schopnost spolupráce a interakce jednotlivých systémů navzájem je cesta, na kterou reagují i výrobci dřevostaveb. Výsledkem může být množství různých řešení pro každý individuální projekt.

pozvanka_2048x1536px