Své sídlo budou Lesy ČR vytápět dřevěnými peletami

12.5.2017

Lesy České republiky budou stavět nové sídlo, které poslouží i veřejnosti a školám. V architektonické soutěži vyhrál unikátní projekt brněnských architektů „Lesy v lese“, topit se bude v kotlích na dřevěné pelety.

Areál sídla s přilehlým novým lesoparkem by měl být pro obyvatele a návštěvníky Hradce Králové vstupní branou do rozsáhlého areálu městských lesů, které lidem slouží hlavně k rekreaci. Budova za odhadovaných 470 milionů Kč bude ze dřeva. V centrálním prostoru bude objekt půdorysem připomínající strom jakoby vrůstat do lesa a les do budovy. Dům bude mít pět ramen. Kolem něj budou prostory pro vzdělávání, sport a rekreaci.

lesyCR

„Při návštěvě areálu jsme si uvědomili zásadní skutečnost, která formovala naše uvažování  od počátku až do konce. Cesta nás zavedla po mostě přímo do hradeckého lesa. Byl teplý letní den a kontrast mezi teplotou ve vyhřátém prostředí mezi budovami a vstupem do chladivého lesa byl naprosto zřejmý. Ptali jsme se sami sebe, co nás vlastně nutí pracovat v přehřátém interiéru, když nejlepší by bylo vzít si notebook mezi stromy a pracovat v prostředí plném klidu? Klid. Fenomén lesa jako pracovního prostředí. Maximální propojení pracovního místa s lesem. Vytvoření transparentního, intimního a zároveň reprezentativního prostředí. To vše nás vedlo k myšlence centrálního prostoru, z něhož budova vrůstá do lesa a les do budovy,“ uvedli architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof, kteří vyhráli mezinárodní architektonickou soutěž na návrh nového ředitelství.

Sídlo je navrženo jako energeticky úsporná stavba, přičemž velký důraz byl kladen na maximální použití dřeva jako konstrukčního i pohledového materiálu (stejně jako materiálu k vytápění). Nadzemní část je tvořena rámovou konstrukcí z lepených dřevěných profilů, sloupy jsou rovněž z lepeného dřeva, plné části fasády i vnitřní příčky z dřevěných kompaktních desek. Suterén a schodišťová jádra jsou železobetonové.

LesyČR

Lesy budou topit peletami

Pro vytápění jsou navrženy automatické kotle na dřevěné pelety. Každý kotel bude mít zásobník pelet, které budou doplňovány podtlakově z cisterny. Teplo bude distribuováno podlahovým vytápěním v jednotlivých místnostech. Doplňkově bude možné využít zemních vrtů. Energie bude využita dle zvolené konstrukce k aktivaci chladicích panelů mezi dřevěnými nosníky. Posledním zdrojem obnovitelné energie jsou fotovoltaické panely umístěné na ploché střeše objektu. Tyto panely mohou sloužit jednak jako zdroj tepla pro vytápění a přípravu teplé vody, jednak do budoucna jako zdroj energie pro elektromobilitu.

Porota ocenila budovu jako mimořádně přívětivou

„Budova se prolíná s lesem a vytváří kompozici mimořádně přívětivého měřítka. Koncept je založen na centru, srdci objektu, z kterého se rozvíjí 5 modelovaných prstů, jednotlivých provozních částí budovy. Navržený koncept nepřipomíná konvenční správní administrativní budovy minulosti, spíše se podobá jinému typu veřejných budov, např. univerzitních kampusů a škol, což naplňuje moderní vizi stavby orientované do budoucnosti. Přínosem návrhu je velmi přirozené otevření objektu do předprostoru, symbolické spojení a úzké prolínání s přírodou,“ píše se podle Ekonomického deníku v hodnocení poroty. V Česku podle Lesů ČR obdobný administrativní objekt ze dřeva asi pro 200 pracovníků dosud nestojí.

Půjde-li vše podle plánu, mohlo by být nové ředitelství LČR hotové do konce roku 2020. Nyní budou Lesy ČR jednat s architekty o smlouvě na zpracování všech stupňů projektové dokumentace a na výkon autorského dozoru. Lesům ČR patří polovina lesů v zemi, podnik ročně vykazuje zisk v miliardách korun.