← zpět na přehled zpráv

Uhlí už nepodpoří z kotlíkové dotace ani Středočeský kraj

Druhé kolo kotlíkových dotací se spustí ve Středočeském kraji pravděpodobně v polovině dubna 2017. Dobrá zpráva je, že také Středočeši vyřadili pro tentokrát ze seznamu dotovaných zdrojů vytápění kotle na uhlí. Tzv. kotlíkové dotace tak budou financovat jenom tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu, tj. dřevo, brikety nebo pelety. Stejné rozhodnutí nedávno učinil i Zlínský kraj. 

Žadatelka o kotlíkovou dotaci ve Středočeském kraji, kde další výzvu zatím nechystají. Vystačit si Pražané musejí s Čistou energií. FOTO: Radek Plavecký, Právo

Žadatelka o kotlíkovou dotaci ve Středočeském kraji. FOTO: Radek Plavecký, Právo

Středočeský kraj se chystá letos na jaře rozdělit téměř 52 miliony korun. Na rozdíl od prvního kola kotlíkových dotací je nyní vyjmuta možnost pořídit si dotovaný uhelný kotel, plynový kotel nebo kotel kombinovaný, v němž je možné topit vedle obnovitelného paliva také palivem fosilním.

„Nebude tak možné již žádat ani o doposud hojně dotované kombinované kotle na uhlí a dřevní pelety,“ upozornil Ivo Šanc, radní Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Kotle na biomasu, zejména kotle na dřevní pelety, splňují obvykle i ta nejpřísnější měřítka pro zdravé vytápění, tj. splňují Ekodesign a jsou řazeny do 4. nebo nejvyšší, 5. emisní třídy. Kotle na uhlí nižších emisních tříd se již nesmí prodávat, do budoucna bude zákázáno i jejich provozování v domácnostech.

Pokud tedy využijete kotlíkové dotace  v jakémkoli kraji, doporučujeme pořídit si kotel s co nejvyšší emisní třídou a splňující Ekodesign.

-> čtěte také článek Zlín vyřadil uhlí ze hry, kotlíkové dotace podpoří jen zdravé vytápění