← zpět na přehled zpráv

V Babiččině údolí budou topit peletami

Oblíbené Babiččino údolí se zámkem a dalšími památkami se po letech dočkalo peněz na větší opravy. Turisté budou potkávat po celou sezonu stavební dělníky i řemeslníky. 

2017-2-28 vodni dilo mlynsky nahon 2- stav nyni-archiv npu- ups na sychrove -1-Národní památkový ústav (NPÚ) poslal téměř 8 milionů korun na odstranění škod po povodni, která zasáhla mlýnský náhon před čtyřmi lety, a dalších 13 milionů na opravu zchátralého domu v Panském dvoře u zámku, kde se zavede také ekologické vytápění dřevěnými peletami.

„Mlýnský náhon pochází z 19. století, kdy majitelé panství SchaumburgovéLippe zřejmě obyčejnou strouhu vylepšili techničtějšími prvky. Nevěděli jsme však, v jakém stavu náhon je a zda se vůbec zachovalo původní dřevěné pažení, které zabraňuje meandrování toku. Protože už tudy prošly čtyři nebo možná pět povodní, je potřeba investovat, aby se obnovila funkčnost náhonu,“ popisuje kastelán zámku v Ratibořicích Ivan Češka.

Obnovit mlýnský náhon by měla každá generace

Opravu náhonu platí ministerstvo kultury z peněz na povodňové škody. Historický mlýnský náhon měří kolem 750 metrů, začíná u Viktorčina splavu a vede vodu z Úpy na mlýn a mandl. Ochranáři nechali provést průzkum zdejších živočichů. Kvůli bagrování je přenesli do nedalekého říčního ramena, našly se tu střevle, dokonce raci či úhoři.

Malý bagr čistí náhon do původního lichoběžníkového profilu, až na spodní jílovou vymazávku. Výměna čeká čtyři mostky, jejichž břehové pilíře byly poničeny velkou vodou. Podél náhonu se bude opravovat šest stavidel, jimiž se reguluje odpouštění vody do luk. Dvě stavidla byla z novější doby, ale nefungovala, památkáři je nechají opravit shodně se staršími typy. Obnova čeká i kamenné opěrné zdi v korytě a zejména dřevěná koryta, vantroky i vodní kola.

Právě teď návštěvníci mají šanci vidět, jak vypadá „odstrojené“ zázemí mlýna. „Jedno kolo na mlýně už nešlo pouštět. Bylo ve špatném stavu a sedlo na dno. Teď můžeme vidět mlýn a mandl bez kola, což je vlastně historický okamžik, který se bude opakovat třeba až za třicet let. Tradovalo se, že obnovit tato mlýnská zařízení by měla každá generace,“ vysvětluje kastelán.

Vrcholem oprav má být založení a zhotovení nových dřevěných vantroků i s nátokovými stavidly jak pro mlýn, tak pro mandl. Obnoví se i tři vodní kola, jedno bude nové a jedno repasované pro Rudrův mlýn, další repasované dostane mandl. Sekerníci, což jsou specializovaní tesaři, vše vyrábějí v dílně, dřevěné konstrukce by měli uložit do konce srpna. Náhon se opravuje i proto, že je vodním dílem, které se řídí manipulačním řádem.

Dům č. p. 10 dostane kotel na dřevěné pelety

Významnou stavební akcí je také komplexní obnova bytového domu č. p. 10 v sousedství hlavního parkoviště a jeho adaptace k původnímu účelu, tj. bydlení, zejména pro stálé zaměstnance správy zámku. Topit se tady bude ekologicky, počítá se s budováním centrální kotelny na dřevěné pelety.

Vedle kompletní výměny krovu, střešního pláště a klempířských prvků, budou obnoveny všechny výplně, vnější fasáda a vnitřní omítky, stropy, podlahy, instalovány nové inženýrské sítě, nově bude vybudována pro tento dům čistička odpadních vod a kompletně budou obnoveny čtyři bytové jednotky.

2017-2-28 dum c.p. 10- aktualni stav- ratiborice -1-