Koncert kotlařů: Martin Dostál (OPOP)

30.9.2011

Na co se specializuje vaše firma a které výrobky se vám daří nejlépe prodávat?

Firma OPOP spol. s r.o. se již více jak 50 let specializuje na výrobu a prodej kolů na tuhá paliva. V minulosti jsme vyráběli především výrobky sloužící ke spalování uhlí. V posledních letech se do popředí dostávají výrobky spalující biomasu, tedy dřevo, dřevěné brikety a v neposlední řadě samozřejmě i peletky. Prodejnost výrobků vzhledem k vysokému podílu exportu je dána tlakem jednotlivých zemí na ekologizaci vytápění a s tím spojenou různorodou grantovou politikou podporující výměnu starých a neekonomických zdrojů tepla. V posledních letech je jednoznačně vidět stupňující se trend prodeje peletkových kotlů.

Co vás vedlo k rozhodnutí podnikat s kotli na biomasu? Od kdy jste s touto výrobou začali?

S výrobou kotlů na biomasu jsem začali zhruba před 8 lety a naše rozhodnutí vyrábět i tyto ekologické výrobky vyplynulo s postupného vývoje na jednotlivých trzích v zemích Evropy a samozřejmě také z vlastního přesvědčení o nutnosti vývoje výrobků méně zatěžujících naše okolí.

Do kterých zemí vyvážíte svoje kotle a na kterém trhu jste nejúspěšnější?

Naše výrobky můžete prakticky najít ve většině zemí Evropy. Prodejnost výrobků se vždy odvíjí od místních podmínek na trhu (velikost a síla konkurence, vývoj cen jednotlivých druhů paliv, dotační systém a samozřejmě vyspělost daného trhu).       V letošním roce se jako nejúspěšnější teritoria jeví především Dánsko, Řecko, Rusko, Slovensko a samozřejmě náš domácí trh.

Jak vidíte budoucnost tohoto odvětví?

Výroba kotlů neboli topenářské techniky má podle mého názoru velkou budoucnost, neboť potřeba tepla je jednou ze základních potřeb člověka. Myslím, že v budoucnu bude kladen velký tlak na minimalizaci spotřeby paliva, bezobslužnost, maximální komfort a samozřejmě v budoucnu vyrobené výrobky budou muset co nejméně zatěžovat životní prostředí, takže osobně se na budoucnost dívám optimisticky.

Co si slibujete od svého členství v Klastru Česká peleta?

Od našeho členství v klastru očekávám vetší popularizaci a osvětu o spalování pelet jako standardního paliva, a to především směrem ke konečným uživatelům. V neposlední řadě jde také o společné působení výrobců kotlů a peletek na odborné montážní firmy. Potřebujeme neustále zdokonalovat znalost dané problematiky a vetší zainteresovanost na tomto typu spalování. Myslím, že společnými silami jsme schopni působit i na odborná ministerstva s cílem nabídnout v budoucnu pomoc při tvorbě grantových systémů podporujících výměnu neekologických zdrojů tepla.

Co považujete za největší výhodu topení peletami? Kde naopak vidíte jejich nevýhody?

Spalování pelet přináší několik výhod, z nichž bych vyzvedl asi 3 nejzákladnějši. První výhodu spatřuji především v komfortu spalování. Zákazník řídí spalovací proces pomocí pokojového termostatu, a tak se blíží v pohodlnosti a tepelném komfortu plynovým kotlům. Dalšími výhodami je čistota spalovacího procesu (nízké emise) a  jeho ekonomičnost (nižší náklady než u spalovaní zemního plynu). Jako jedinou nevýhodu dnes vidím malou informovanost konečných zákazníků o způsobech a možnostech distribuce paliva a s tím související obavu, že tento druh paliva neseženou v potřebnou dobu v blízkosti svého bydliště.

Jaký další technologický pokrok ve vytápění nás čeká?

Myslím, že zodpovědět tuto otázku je velice těžké. Zajisté v budoucnu bude možné využívat takové zdroje tepla, o kterých dnes můžeme jen snít. Dle mého názoru je nutné se při hledání zdrojů zaměřit na  obnovitelné zdroje, které nám poskytuje naše okolí a tyto zdroje používat s maximální účinností.

Čím vy sám doma/u vás ve firmě topíte?

Samozřejmě jako výrobci kotlů na peletky a i já jako představitel firmy používáme naše peletkové kotle k  plné spokojenosti. Konkrétně ve firmě OPOP  topíme třemi kaskádovými kotelnami na peletky složenými z kotlů typu WOODY 60 a 80 kw o celkovém výkonu přes  400Kw.