Místo briket BIOMAC vyrábí pelety: V Mladějově a Borohrádku

20.10.2014

Firmu BIOMAC Ing. Černý proslavily brikety, které byly dříve určené pro export do západních zemí, kde mají ekopaliva letitou tradici. Dnes již polovina produkce zůstává na českém trhu, ale ukázalo se, že hodnotnější využití vstupní suroviny – světlé hoblovačky – přinášejí pelety. Zastaralé briketárny v Mladějově a Borohrádku byly proto nyní rekonstruovány pro výrobu pelet. Samozřejmostí je certifi kát ENplus.

Vzrůstající poptávka po topení dřevěnými peletami vedla jednoho z největších výrobců ekologických paliv, firmu BIOMAC Ing. Černý, k předhodnocení výrobní strategie. Zatímco do roku 2013 se zabývali především výrobou a prodejem briket z biomasy, nyní přišel čas také na výrobu dřevěných pelet. Cílem je mimo jiné vlastní soběstačnost na trhu s dřevěnými peletami. Nové peletárny nevznikly na zelené louce, nýbrž rekonstrukcí dosavadních briketáren.

Výroba pelet v Borohrádku
Výroba pelet v Borohrádku

Drtič hoblin a prstencová matrice – základ každé peletárny
V moravském Mladějově začaly práce na přestavbě instalací dopravních cest do drtiče hoblin. Drcením je dosaženo stabilní vlhkosti, která zajišťuje suchou vstupní surovinu. Dalším důležitým krokem byla instalace prstencové matrice. Protlačování pelet skrz prstencovou matrici probíhá pod vysokým tlakem, a tak bylo potřeba nainstalovat dlouhý dopravní pás, který slouží pro chlazení pelet. Pelety jsou následně prosévány přes síta a odsávány do sila. Baleny mohou být do 15 kg sáčků, do Big Bagů o 1000 kg nebo nafoukány do cisterny.

Výkon peletovacího lisu, který začal fungovat letos na jaře, je 1,5 až 2 tuny pelet za hodinu. Roční výrobní kapacita peletárny v Mladějově je 10 000 tun. V Mladějově současně proběhla i modernizace briketárny, tamější briketovací lis má dnes výkon 1 až 1,2 tuny briket za hodinu. Také v místě druhé nové peletárny, v Borohrádku, stála původně briketárna. Tři briketovací lisy se musely koncem roku vystěhovat a vytvořit místo pro nové zařízení peletárny.

Jakmile bylo veškeré zařízení na briketování pryč, byla i tady instalována drtírna na hobliny, silo na vlhčenou surovinu, peletovací lis a chladič pelet, ale také silo pro hotové pelety a balící systém pro expedici 15 kg sáčků a Big Bagů. Expedice volně ložených pelet je v Borohrádku v plánu do budoucna. Dva peletovací lisy v Borohrádku mají dohromady výkon 3,2 až 4,8 tuny pelet za hodinu, roční výrobní kapacita je 30 000 tun, čili třikrát více než v Mladějově.

Světlé pelety s minimem popela vznikají ze suché suroviny
Největší devízou pelet, které BIOMAC nyní vyrábí v Mladějově a Borohrádku, je vstupní surovina – suchá hoblina. Pelety díky této surovině dalece předčí standardy ENplus v popelnatosti – obsahují pouze 0,3 % popele, čehož u mokré suroviny nelze dosáhnout. Certifikace přitom umožňuje až 0,7 % popela. Šestimilimetrové pelety mají navíc také vysokou výhřevnost a přirozeně světlou barvu.
Certifi kované pelety podléhají pravidelné kontrole. Každý den se odebírá 1,5 kg pelet, které se podrobují zkouškám na sypnou hmotnost, obsah vody, mechanickou odolnost, měří se délka pelet a jemné částice. Tyto vzorky jsou archivovány v samouzavíracích igelitových sáčcích po dobu devíti měsíců pro případnou kontrolu. A právě díky tomu vám ENplus může zaručit maximální kvalitu.

Peletárna BIOMACU v Mladějově
Peletárna BIOMACU v Mladějově