Návrhářka Beáta Rajská: Doma mi říkají ekoložka

1.3.2016

Módní návrhářka Beáta Rajská tráví pracovní část týdne v Praze, ale s manželem žije v rodinném domku na Vysočině. V rozhovoru prozradila, že fandí nejen ekologické módě, ale taky komfortnímu vytápění biomasou.

beata

Jaké zakázky máte nejraději?

Každá zakázka je pro mne zajímavá. Neříkám, že si moc vybírám, ale rozhoduji se, až když se dokážu se zakázkou ztotožnit. Každá práce nese moje jméno. Mě samotnou neuvidíte v ničem jiném než v mých modelech, ani v práci ne. Uvědomuji si, že můj design, moje práce není jen na molo. Chci, aby mé modely žily. Aby značka, která nese moje jméno, opravdu fungovala jako značka, aby lidem poskytovala širší rozměr.

Lze najít vztah mezi módou, designem a snahou chovat se ekologicky a šetrně k životnímu prostředí?

Ano. Nebudu dělat “fast fashion”, po každé sezóně mi neodpadne od rukou pár kamionů hadrů. Chci, abychom dětem a vnoučatům odevzdali lepší štafetu. Viděla jsem, co může způsobit smog, “mlhu” nad Velkou čínskou zdí nebo mikroprach v Mexico City a Pekingu, kde jsem proslzela celý pobyt.

Na druhé straně, nejsem šílenec, který se rozhodne používat “ekologickou bavlnu” jen proto, že má dobré PR. Jsem ten typ, který si nastudoval, kolik vody promrháme při výrobě tak zvané ekologické bavlny, nebo co se děje při zpracování jiných materiálů nebo kožených usní. Doma mi mimochodem říkají ekoložka. Nejsem líná vytáhnout PVC kelímek i z koše, ale zajímá mě, co další třídění nebo zpracování stojí.

Jak vnímáte aktuální otázku ochrany ovzduší v České republice? Týká se to hodně lokálních topenišť a výběru vhodného zdroje pro vytápění.

Na Vysočině, alespoň v našem okolí naštěstí tento problém nemusíme řešit. Ale existují zejména menší obce, kde když v zimě zatopí, rázem je kvalita ovzduší horší než v daleko větším městě. Všichni cestujeme po České republice, takže to dobře známe. Myslím si, že větší osvěta a možná i větší podpora ze strany státu by mohla této situaci pomoci. Fandím společnostem, jako je IVORY Energy, které dokáží i menším obcím pomoci tuto situaci řešit. Dokáží nabídnout nejen řešení, ale i tolik potřebné financování.

V posledních letech je moderní využívat k vytápění dřevěné pelety. Zajišťují ekologický, vysoce účinný a komfortní způsob výroby tepla s výraznou ekonomickou úsporou. Setkala jste se už s tímto způsobem vytápění?

Tuto možnost zvolila řada lidí v našem okolí, kteří dříve topili elektřinou. Velice si tento způsob vytápění pochvalují. Oproti elektřině hodně ušetřili a neztratili nic ze svého pohodlí. Kotel mohou ovládat na dálku pomocí mobilního telefonu a popel rozsypou po zahrádce.

Jakou roli u vás hraje design při výběru užitných předmětů, jako je třeba právě kotel?

Přiznám se, že technické věci ráda přenechám svému muži. Nicméně vnímám, že design proniká i do odvětví, kde bychom to možná nečekali, včetně výroby kotlů. Čím dál oblíbenější jsou třeba designová krbová kamna na pelety. Musím říct, že já jsem zástancem krbů jen na chalupách. S manželem jsme praktici. V současné době řešíme nový domek a krb tam mít určitě nebudeme. Dnes máme doma kamna, ale při naší vytíženosti jsme v nich za patnáct let zatopili možná desetkrát. Krb na chalupě ano, doma ne.