← zpět na přehled zpráv

Kolik dřevních pelet má Česko? Přebytek!

České peletárny uzavřely bilanci roku 2015 – vyrobily rekordních 300 tisíc tun ekologického topiva. Jen třetina dřevěných pelet se spotřebovala na domácím trhu, většina byla určena pro export. Díky vysoké kvalitě domácích pelet, kde ČR drží prvenství ve srovnání s celou východní Evropou, se daří vyvážet pelety na Západ – do Itálie, Rakouska a Německa. Domácí majitelé kotlů a kamen na dřevní pelety tedy nemají důvod k obavám, pelet je v České republice přebytek.

3

Výroba dřevních pelet patří v Česku k rychle se rozvíjejícím odvětvím. Zaprvé je bohatě obsloužena domácí poptávka, za druhé se daří orientace na západní trhy. Majitelé kotlů a kamen na pelety se rozhodně nemusí obávat nedostatku, pelet bude také v následujících letech násobně více, než kolik na domácím trhu spotřebujeme, přestože domácí poptávka pravděpodobně poroste.

Stát totiž letos podpoří nákup ekologických kotlů na dřevní pelety. „Díky kotlíkovým dotacím nastává v segmentu kotlů na spalování biomasy zvýšený nárůst, což se určitě projeví v domácí poptávce po peletách už v následující topné sezoně,“ upozorňuje Vladimír Stupavský, ředitel Klastru Česká peleta.

Kam směřují naše pelety?

tabulka3 V uplynulém roce 2015 zejména výrazně narostly vývozy dřevních pelet do Itálie, které meziročně stouply o více jak 100 %. Do Itálie putovala více než polovina vývozu všech českých pelet, tj. celkem 114 tis. tun.

Proč právě Itálie? „Itálie je jedním z největších spotřebitelů dřevních pelet na světě a je vysoce závislá na dovozech. Vyrobí stejné množství jako Česká republika, tj. jen 300 tis. tun, přitom tamní spotřeba přesahuje 3 mil. tun,“ vyjasnil Stupavský. V roce 2015 narostl také export do Rakouska na 65 tis. tun, zatímco Německo stagnovalo – 37 tis. tun vyvezených pelet je stejný objem jako v předchozím období.

Českým peletám se daří

Českým dřevním peletám se na západních trzích daří z jednoznačného důvodu – držíme prvenství mezi zeměmi východní Evropy v počtu vysoce kvalitních, certifikovaných pelet. Česká republika v roce 2015 vyrobila přes 230 tis. tun pelet s certifikací ENplus. Více jak 99 % vývozů bylo pod certifikací ENplus a v nejvyšší kvalitativní třídě A1. Prodej na západní trhy je vždy spojen s prokázáním kvality a původu pelet. Ve vývozech dominuje balení do 15 kg sáčků, které se přepravují na tunových paletách.

Zatímco na Západě je po českých peletách poptávka, někteří spotřebitelé na domácím trhu stále preferují dovoz pelet z Ukrajiny a dalších východních zemí, kde je možné palivo pořídit levněji. Za nízkou cenu se však platí nižší kvalitou.

„Pelety špatné kvality mají nižší výhřevnost a zpravidla obsahují velké množství popele a různých nedřevních příměsí, a proto se šetření v součtu nevyplatí – za sáček nekvalitních pelet sice zaplatíte méně, ale spotřebujete jich za topnou sezonu mnohem více,“ upozorňuje Vladimír Stupavský. „Je škoda, že čeští spotřebitelé nedokáží domácí pelety docenit stejně jako západní sousedé.“

A jaký další vývoj na domácím trhu s peletami předpokládá Ing. Martin Černý, jednatel společnosti BIOMAC, předního českého výrobce dřevěných pelet a briket?

„Zaměřovat se budeme především na domácí trh, kde je zatím poptávka oproti západním sousedům daleko nižší. V žádné jiné zemi EU stát tak masivně nepodporuje spalování uhlí jako v ČR. Dokud se nezmění uhelná politika státu, tak nevěřím, že se domácí spotřeba pelet bude výrazně navyšovat.“

tabulka1

tabulka2