Budoucnost kotlů je v automatice

1.4.2016

Dá se říci, že se nám kotle na tuhá paliva mění přímo před očima. Řada výrobců totiž začala dodávat na trh tzv. automatické kotle, které v sobě spojují nenáročnou obsluhu a tepelný komfort při spalování pevných paliv. Jaké jsou jejich hlavní přednosti?

radiator

V kotlích na pelety se můžete lehce zorientovat v galerii kotlů Klastru Česká peleta.

Pohodlná obsluha

Vytápění pevnými palivy (dnes nejen uhlím, koksem či kusovým dřevem, ale také peletami, biobriketami, dřevní štěpkou nebo rostlinnou biomasou) zatím pro většinu uživatelů znamenalo, že šli několikrát za den ručně přiložit do kotelny. Většina uživatelů navíc kotel na noc „přidusila“, aby palivo hořelo pomaleji. To mělo za následek nejen snížení účinnosti kotle, ale také mnohem vyšší emise, zanášení komínové šachty a snižování životnosti kotle. Automatický kotel vydrží topit bez zásahu uživatele i několik dní a díky sofistikované regulaci optimalizuje spotřebu paliva podle aktuální potřeby.

Vysoká účinnost

U automatického kotle řídicí jednotka přesně dávkuje potřebné množství paliva a komora kotle je konstantně udržována v optimální provozní teplotě. Vysoká účinnost znamená nižší náklady na palivo při zachování stejného tepelného komfortu. I díky tomu se investice do automatického kotle vrátí již v řádu několika let.

Ekologie

Bojíte se přísné klasifikace emisních tříd? Zbytečně: Automatické kotle dokazují, že i pevná paliva lze spalovat ekologicky. Na trhu jsou již automatické kotle splňující pátou, tedy nejvyšší emisní třídu. Jejich používání není do budoucna nijak legislativně omezeno. Automatické kotle tak v příštích desetiletích zcela nahradí většinu kotlů na ruční přikládání.

Moderní technologie

Automatické kotle jsou moderní a spolehlivá topná zařízení, která využívají celou řadu bezpečnostních prvků. K prohoření paliva do zásobníku nemůže do -jít ani při výpadku elektrické energie, stejně jako k přehřátí kotle. Navíc má uživatel možnost u některých modelů ovládat kotel prostřednictvím webového rozhraní nebo mobilní aplikace.

Bonus dotací

Díky nízkým emisím automatického kotle a splnění podmínek Ekodesignu můžete na pořízení nového automatické ho kotle čerpat kotlíkové dotace. Zájem o ně je obrovský – a není divu! Z těchto dotací totiž lze pokrýt až 80 % veškerých pořizovacích nákladů. Uživatel tak získá moderní a ekologický kotel za zlomek jeho ceny.

Patero pro výběr

1. V prvé řadě zvolte pro svůj objekt vhodný tepelný výkon kotle. Mírně naddimenzovaný s možností regulace nevadí, poddimenzovaný vadí.

2. Myslete na to, že mládnout již nebudete, a vsaďte na komfort obsluhy (automatický kotel).

3. Získejte věrohodné reference od někoho, kdo vámi vytipovaný kotel již užívá. Nechte si předvést kotel v provozu.

4. Důležitá kritéria při výběru tvoří účinnost kotle a zvolený druh paliva. Myslete na to, že účinnost závisí nejen na druhu paliva, ale také na jeho kvalitě.

5. Nepodceňte hospodárnost a bezpečí provozu také z hlediska spalinové cesty (dostatečný tah komína, případné vyvložkování). A pro všechny případy si pořiďte spolehlivý hlásič CO.

Interiérový kotel

*Vaření, pečení, krb, vytápění místnosti a současně i napojení do ústředního topení? To vše je možné s kamny a sporáky, které mají teplovodní výměník.

*Taková kamna a sporáky se nazývají „interiérový kotel“. Díky estetickému obkladu, jenž akumuluje teplo (kachle, ale také mastek), si můžete vytvořit krásný solitérní prvek interiéru.

* Konstrukce kvalitních kamen a sporáků bývá převážně z litiny. Ostatní použité materiály tvoří pozinkovaná či smaltovaná ocel s velmi dlouhou životností.

* Podmínkou účinnosti je dvoustupňové spalování, rozšířené o automaticky ovládaný třetí (terciární) vzduch. Pokud je palivo dostatečně suché, je zaručeno omývání skla prudce předehřátým sekundárním vzduchem, což má značný vliv na čistotu skla a pohled do topeniště.

* Výměník tepla by měl být usazen kolem dokola celého topeniště, aby pohltil co možná největší množství tepla a umožnil tím rovnoměrné vytápění všech místností v domě.

* Pro správnou funkci sporáků, ale i kamen s funkcí kotle je potřeba zaručit větší tah komína nežli u klasických kamen. Proto u starých nebo nízkých komínů (s malou účinnou délkou) je nutné jejich vyvložkování. Kompaktní rozměr, tepelný výměník, snadná instalace na topný systém i komín.

Článek vyšel v časopise Domov, autorem textu je Vít Straňák.