Piliny se jen svezou potrubím

5.6.2018

Druhý největší tuzemský závod na výrobu pelet, malých válečků dřeva sloužících na topení, stojí ve Ždírci nad Doubravou. Zpracování dřeva zde má dlouhou tradici. První zmínka o pile je z roku 1872.

 width=Na počátku dřevařského průmyslu ve Ždírci nad Doubravou stáli Clam-Gallasové, šlechtická rodina původem z Korutan. Parní pilu u železniční trati z Havlíčkova Brodu do Pardubic vybudovali před 146 lety. I v současnosti je provoz firmy spjatý s majiteli ze zahraničí. Závod patří do nadnárodního koncernu Stora Enso, jehož většinoví vlastníci jsou z Finska.

„Ročně tady zpracujeme kolem milionu metrů krychlových kulatiny,“ líčí obchodní manažer ždíreckého závodu Tomáš Krčil. Výroba je podle něj stabilní, polomy po vichřicích nebo řádění kůrovce na ni nemají vliv. „Víc kulatiny už přijmout nemůžeme,“ vysvětluje k naplněnosti kapacit.

Z kulatiny se využije pro hlavní výrobu (zejména stavební řezivo) asi 60 procent dřeva, zbytek je odpad v podobě kůry, pilin a papírenské štěpky. „Kůru spálíme v kogenerační jednotce, kde vyrábíme teplo a elektřinu,“ popisuje Krčil. Další část dřevního odpadu se pak hodí při produkci peletek – malých válečků zbytkového dřeva o průměru šesti milimetrů a délce až čtyř centimetrů. Vznikají v peletárně lisováním dřevního prachu, drtě a pilin.

 width=Pro 27 tisíc domácností

V tomto segmentu je ždírecká Stora Enso druhým největším českým producentem. Loni vyrobila 77 tisíc tun pelet, které slouží nejen k vytápění rodinných domů, ale nacházejí uplatnění také v kotelnách větších odběratelů. Mezi ně se v rámci celého koncernu řadí například i školy, úřady, hotely, koupaliště, teplárny či elektrárny.

Pelety se ve Ždírci nad Doubravou dělají od roku 2015. Předtím se odtud piliny odvážely pryč – k dalšímu zpracování do jiných firem. Nyní je jejich cesta mnohem kratší, vede potrubím dlouhým jen pár desítek metrů z pilnice, kde se řeže dřevo, do sila suroviny patřícího k provozu peletárny. „Máme mimoúrovňové vedení. Z venku se do výrobní technologie nic nemůže dostat, ani prach,“ uvedl Krčil.

V tuzemsku peletami zatím topí asi 27 tisíc domácností. Jejich počet narůstá i s tím, jak se v regionech rozšiřují kotlíkové dotace. Cena za tunu pelet se pohybuje podle předsedy Klastru Česká peleta Vladimíra Stupavského okolo 6 000 korun a na vytopení rodinného domu padne čtyři až pět tun na rok. Letní ceny jsou nižší, okolo pětitisícovky za tunu.

Zdroj: 5plus2, 11. května 2018, autor Jaroslav Paclík.