← zpět na přehled zpráv

Za neschválené palivo hrozí vrácení dotace a pokuta

Objevují se případy, kdy prodejci kotlů tvrdí lidem, že je možné vyměnit kotel v kotlíkové dotaci a pak ho používat na pálení neschváleného paliva nebo dokonce odpadu. Jenže takové jednání je nelegální, upozorňuje advokátní kancelář Frank Bold. Majiteli kotle hrozí odebrání dotace a pokuta.

uhliKaždý kotel je na trh uveden se štítkem, na kterém je napsáno, které palivo je pro daný typ kotle určeno. Spalovat paliva jiná se považuje za přestupek, za který může být udělena pokuta až ve výši 50 000 Kč. Kromě přestupku ovšem rovněž hrozí, že se majitel kotle dopustil trestného činu dotačního podvodu, protože prostředky poskytnuté dotací vynaložil na jiný než určený účel.

Frank Bold Advokáti ovšem dospěli k právnímu názoru, že dotačním podvodem by byl především nákup kotle, který nesplňuje kritéria stanovená v podmínkách o poskytnutí dotace. Možnost postihu příjemce dotace, který spaluje v ekologickém kotli neschválená paliva, je diskutabilní.

-> Na jejich detailní rozbor se podívejte zde.

Prodejci trestání nebudou

Jisté je, že za takové jednání bude postihován majitel kotle, nikoli prodejce. Pokud vám tedy radí, abyste zakoupili ekologický kotel za vyšší dotaci a spalovali v něm neekologické palivo (uhlí), nezapomeňte, že zatímco prodejce z toho bude mít vyšší zisk, vy jako majitel kotle z toho můžete mít pokutu až 50 000 Kč.

Případ podvodu z praxe

Výrobce kotlů si nechal kvůli kotlíkové dotaci certifikovat modelovou řadu automatických kotlů typu A výhradně na uhlí, kotlů typu B na kombinaci uhlí/pelety, kotlů typu C výhradně pro spalování pelet. Za kotel typu A mohl žadatel v rámci dotace získat až 70 % uznatelných nákladů, za typ B to bylo 75 % a za typ C 80 %. Pokud je takovýto kotel kupován jako typ C se zvýšenou dotací a uživatel v něm topí uhlím, dopouští se přestupku.