← zpět na přehled zpráv

Certifikace slaví úspěch. Ve světě je přes 1000 ENplus firem, českých výrobců bude brzy 20

Všude na světě platí, že kvalitní pelety poznáte podle kulatého razítka ENplus®.  Certifikační systém se podařilo od r. 2011 rozšířit do 46 zemí na všech kontinentech. V červnu 2020 přesáhl počet certifikovaných společností magickou hranici 1 000. V České republice kulaté razítko brzy získá jubilejní 20. výrobce pelet. 

ENplus

ENplus

Česká republika patří celosvětově k rekordmanům, co se týče kvality pelet. Zatímco třeba na celoevropském trhu má aktuálně certifikaci 77 % pelet, v českých peletárnách je to 96 % ENplus A1. Už od r. 2017, kdy se podařilo poprvé dosáhnout podílu 96 %, patříme tedy k nejlepším nejen mezi postkomunistickými zeměmi, ale i ve srovnání s celou Evropou. Certifikovaných výrobců bude brzy v Česku už dvacet, celkový počet firem s razítkem ENplus (včetně distributorů) překročil třicítku.

Největším producentem ENplus pelet zůstává Německo (2,7 milionu tun ročně). V Česku jsme v loňském roce pokořili hranici 400 000 tun, a tak se ještě vejdeme do TOP10 (dle aktuálně dostupných souhrnných čísel za 2018 jsme byli na 9. místě). V Česku stále platí, že dvě třetiny pelet jsou určeny pro export – zejména do západní Evropy (Německo, Rakousko, Itálie). Certifikace otevírá českým výrobcům přístup na tyto zahraniční trhy, kde jsou zákazníci zvyklí nakupovat pelety ve vysoké kvalitě. A kulaté razítko už žádají i čeští zákazníci.

Enplus graf

Enplus graf

Českých výrobců ENplus® pelet bude brzy 20

Certifikaci ENplus spravuje od 1. 1. 2013 Klastr Česká peleta, je výhradním poskytovatelem licence pro všechny výrobce a prodejce pelet působící v České republice. Jako první u nás získala certifikaci ENplus v roce 2011 firma Pfeifer Holz pro svou peletárnu v Trhanově.

Jubilejním 20. výrobcem pelet certifikovaným v Česku se brzy stane firma Hranex, která aktuálně prochází certifikačními procedurami. Hranex má sídlo v Nové Pláni v podhůří Jeseníků, zpracovává výhradně dřevo z českých lesů a vyrábí lepené lamelové dřevo. Z odpadní piliny vyrábí ve svém závodě kvalitní pelety.

Výroba pelet

Výroba pelet

Co stojí za úspěchem certifikačního systému ENplus®?

  • Nezávislé certifikační schéma garantuje transparentnost a spolehlivost. Všechny certifikační instituce akreditované v ENplus®  jsou nezávislé, provádějí svoje testy nezávisle na akreditačních institucích.
  • ENplus® stojí na přísných požadavcích a nabízí detailní návody, jak těmto požadavkům mohou firmy dostát. Pravidelně se organizují kurzy a výcviky pro certifikované společnosti.
  • Společnosti certifikované ENplus® musí zprovoznit odpovídající systém řízení kvality, který počítá i s metodami vlastní kontroly kvality produktů, které jsou odsouhlaseny inspeční institucí.
ENplus světová produkce

ENplus světová produkce

  • ENplus® se aktivně brání proti podvodům, věnuje se prevenci nekalých praktik, a tak chrání dobré jméno certifikačního systému a jeho přidanou hodnotu.
  • Díky tomu, že ENplus® funguje na celosvětovém měřítku, existuje společné prostředí, kde prodejci a nákupčí mluví stejným jazykem, a tak vznikají příležitosti pro intenzivnější mezinárodní obchod a potenciální růst produkce.
  • ENplus® usnadňuje spotřebitelům dřevěných pelet výběr nejvyšší kvality, aniž by tomu museli věnovat příliš času a úsilí. Stačí, aby znali razítko ENplus®.