← zpět na přehled zpráv

Český výrobce kotlů ATMOS slaví 85 let

Česká rodinná firma ATMOS letos slaví 85 let své existence. Patří k největším evropským výrobcům kotlů na pevná paliva, včetně dřeva a dřevních pelet. Více než 80 % svých kotlů vyveze ATMOS každoročně do zahraničí. Sídlí v Bělé pod Bezdězem.

-> Podívejte se na peletové kotle ATMOS v naší galerii kotlů

Pohnutá historie

Rodinná firma ATMOS byla založena v roce 1935 ve Velkém Újezdě u Mělníka, založil ji Jaroslav Cankař starší. V počátcích byla výroba zaměřena na zplynovací pohonné jednotky pro auta a lodě pod značkou DOKOGEN (dokonalý generátor, patentován Jaroslavem Cankařem st.), kde se využíval stejný princip, jaký je používán u moderních zplynovacích kotlů na dřevo a uhlí.

V roce 1942 byla výrobna kvůli tomu, že nespolupracovala s okupanty, zabavena. Od roku 1945 firma opět zahájila výrobu a současně vývoj kompresoru ATMOS. Do Bělé pod Bezdězem byla výroba přenesena znovu až v roce 1946 a opět se začínalo takřka od nuly. Svoje výrobky podnik brzo vyvážel do celého světa. Avšak po ustanovení národní správy podniku v roce 1949 přišlo v roce 1951 znárodnění. Podnikatelská rodinná tradice celé výroby v Bělé pod Bezdězem byla zlikvidována.

Navzdory německé okupaci a komunistické diktatuře se však podařilo udržet vývoj kotlů na dřevo, zplynovacích agregátů a kompresorů. Jedním z prvních byl kotel EKONOMIK v roce 1968. V roce 1980 i přes nevoli komunistů představili zástupci firmy ATMOS na výstavě Pragotherm první zplynovací kotel na dřevo a dřevní odpad.

Perspektivní budoucnost

Dnes je cílem firmy být jedním z nejlepších výrobců kotlů v Evropě. Prioritou jsou technologická vyspělost, dlouholetý vývoj a inovace. „Velkou výhodou je, že máme ve vývoji kotlů na co navázat a díky tomu máme v této branži ohromný náskok. Snažíme se vždy být v popředí  – co se týče kvality, funkčnosti a ceny, která je chápána jako humánní. Proto máme velmi aktivní vývoj výrobků a kontrolu kvality. Tím získá více lidí přístup k ekologickému, levnému a pohodlnému topení,” říká Jaroslav Cankař, pro kterého byl velkým vzorem jeho otec, se kterým se podílel na veškerém vývoji.

ATMOS je členem Klastru Česká peleta. V Bělé pod Bezdězem podporuje například místní kulturní akce, dále sponzoruje základní školu, většinu sportovních klubů, mateřské centrum i mateřskou školu.