← zpět na přehled zpráv

Chceme prodat co nejvíc pelet v Česku, říkají rakouští dřevaři z Mayr-Melnhof

Zhruba čtvrtina českých pelet se vyrábí v moravskoslezském Paskově, na pile rakouské firmy Mayr-Melnhof. Oblíbené jsou především jejich „královské pelety“ Royal Pellets, které si dlouhodobě drží vysokou kvalitu. Letos se v Paskově chystají k instalaci nové peletovací linky, sušičky i lisu, výrobní kapacita tedy stoupne na 130 000 tun ročně.

Nejúspěšnější české peletárny jsou úzce propojeny s dřevařskou výrobou, leží přímo v areálech velkých pil. Přesně tak je tomu v Paskově na Frýdecko-Místecku, kde se řeže smrkové dřevo a vyrábějí se zde také vysoce kvalitní pelety. Ročně se tady pořeže asi 1,5 milionů kubíků dřeva, které pochází především z okolních lesů. Závod Mayr-Melnhof získal mezi prvními u nás mezinárodní certifikaci nejvyšší jakosti pelet ENplus A1. Dnes už ji má 97 % českých pelet, ale Royal Pellets z Paskova zůstávají na špici, co se týče kvality. Nabízí je celá řada obchodníků s peletami po celé republice, objednat si je můžete v pytlích po 15 kg nebo volně ložené z cisterny.

Peletový boom Česko teprve čeká

„V Paskově vyrobíme ročně asi 100 tisíc tun pelet ENplus A1. Sedmdesát procent jsou sáčkované pelety, zbytek volně ložené. Naše hlavní trhy jsou Česká republika, Rakousko a Itálie,“ uvedl v rozhovoru pro Klastr Česká peleta nový manažer pro prodej pelet Rudolf Angeringer z Mayr-Melnhof. Prodat co největší množství pelet lokálně, tedy v Česku – to je přání, které rakouští dřevaři sdílejí s českými výrobci pelet. „Máme zájem na tom, aby se český trh s peletami rozvíjel. Pelety vyrobené v Paskově z českého dřeva chceme ideálně prodávat lokálně, abychom se vyhnuli dopravě na dlouhé vzdálenosti,“ potvrzují v Mayr-Melnhof.

Česko zatím nepředstavuje pro výrobce pelet dostatečně velký trh. Chystá-li se Mayr-Melnhof vyrábět od r. 2021 celkem 130 000 tun ročně, přesáhne svou výrobou celkový objem pelet, které se u nás ročně spotřebují. Celková roční spotřeba pelet totiž v Česku odpovídá zhruba 110 000 tun (započítány jsou rodinné domy, firmy i obecní objekty). „Poptávka po peletách v Česku postupně roste, ale pořád tady nejsou tolik populární jako na Západě. Ale na příkladu Rakouska je vidět, že se to může brzy změnit. Každopádně doufáme, že budou v Česku pokračovat dotace na výměnu zastaralých kotlů na uhlí, které by podpořily nové peletové instalace,“ říká Pavel Konvička, obchodní zástupce pro český trh.

Žádná dovezená pilina, jen vlastní

Firma Mayr-Melnhof byla založena už v roce 1850 a sídlí v rakouském Leobenu. V Paskově postavili pilu a peletárnu na zelené louce v roce 2003. Dřevěné pelety vyrábí na třech z celkem sedmi provozů – v rakouském Leobenu, v českém Paskově a také v Rusku. V roce 2020 se chystá Mayr-Melnhof vyrobit ve všech svých peletárnách celkem 270 000 tun pelet, které se rozvezou do více než deseti evropských zemí.

„Pelety vyrábíme výhradně z naší vlastní piliny, která vzniká na našich pilách jako vedlejší produkt při řezání dřeva. Zvyšujeme tak přidanou hodnotu, kterou produkujeme v našich závodech, a šetříme náklady za transport piliny,“ vysvětluje Rudolf Angeringer.