← zpět na přehled zpráv

Co nekvalitní peleta udělá s vaším kotlem? Rozhovor se Zdeňkem Lyčkou

Málokdo u nás rozumí kotlům na tuhá paliva tolik jako Ing. Zdeněk Lyčka z Klastru Česká peleta, soudní znalec, člen redakce vytápění při TZB-info, autor knihy Kontroly teplovodních kotlů na pevná paliva a také konstruktér retortových hořáků LING. 

V rozhovoru s Vladimírem Stupavským, předsedou Klastru Česká peleta, vysvětluje Zdeněk Lyčka pro TZB-info, jak velký rozdíl je mezi certifikovanými peletami ENplus a nekvalitními peletami, které se k nám stále dovážejí například z Ukrajiny. Jak se nekvalitní pelety chovají v kotli? “Zásadní problém je v tom, že v těchto peletách jsou nepovolená pojiva a jiné příměsi. Ty mají na rozdíl od dřevní hmoty nízkou teplotu spékání. Takové pelety možná vypadají krásně, ale spékají se, ničí hořák a navíc při jejich spalování vzniká až trojnásobně víc popele. Životnost kotle to může zkrátit až o polovinu,” uvádí Zdeněk Lyčka. Není divu, že takřka žádní čeští výrobci pelety bez certifikace nevyrábějí. Co se týče poměru certifikovaných pelet na celkové výrobě, jsme s našimi 95 procenty v Evropě druzí nejlepší hned za Německem (98 %).

S Vladimírem Stupavským probral Zdeněk Lyčka i postupný přechod českých domácností od uhlí k peletám, který v některých případech usnadňují i kombinované kotle. “Já osobně mám kotel, který jsem provozoval dva roky na uhlí a pak jsem jej rok provozoval na pelety. A k uhlí už se rozhodně nevrátím, asi jako každý, kdo jednou vyzkoušel pelety,” svěřil se Zdeněk Lyčka. Zatímco cena pelet je v posledních letech stále stejná, cena kvalitního uhlí jde nahoru a do budoucna ho především pro domácnosti nebude dostatek, už dnes je ho málo i pro teplárny.

Podívejte se na celý rozhovor: