Díky společnosti Pfeifer Group se závod v Chanovicích dále rozvíjí

13.11.2019

 width=

V roce 2016 převzala rakouská společnost Pfeifer Group dřevozpracující závod Chanovice v na lesy bohatém okrese Klatovy (Plzeňský kraj) a díky investicím v hodnotě 60 milionů euro z něj vybudovala komplexní výrobní závod. Ředitel závodu pan Radek Pecka a ředitelka personálního oddělení v Čechách paní Petra Moučková hovoří o skvělém rozvoji závodu, změně pověsti na atraktivního zaměstnavatele a o nových výzvách v oblasti dodávek surovin v době, kdy dochází ke změnám klimatu.

V Chanovicích pracuje momentálně 480 zaměstnanců a ročně se zpracuje ze 100% 560 000 m3 vysoce hodnotného smrkového dřeva, ze kterého vznikají rozličné sortimenty výrobků (330 000 m³ řeziva, 1,3 miliony m² jednovrstvých a třívrstvých masivních desek, 1,3 miliony šalovacích desek, 40 000 tun pelet a také 30 milionů kWh ekologické energie). Jako jediný závod skupiny Pfeifer dokáže zapracovat pořezová linka v Chanovicích kulatinou o délce až šest metrů. Další unikát: Veškerý sortiment kulatiny lze zpracovat díky různým pořezovým technologiím od nejmenšího až po největší průměr (do 70 cm). V roce 2019 oslavila obec Chanovice 100 let od počátku zpracování dřeva.

Rozhovor s ředitelem Radkem Peckou a Petrou Moučkovou, ředitelkou HR

Mohl byste stručně popsat ty největší změny v Chanovicích, ke kterým došlo od převzetí závodu společností Pfeifer Group?

PECKA: Společnost Pfeifer investovala hned na začátku enormní sumy do infrastruktury, nových výrobních zařízení a do optimalizace stávajících. Koncept sledovaný společností Pfeifer spočívá na jednom významném základě: všechna nutná opatření se provádějí rychle a efektivně. Vedle optimalizovaných technologických procesů a rozšířeného výrobního sortimentu se i firemní kultura obrátila pozitivním směrem. Našich zaměstnanců si velmi vážíme, pro dodavatele a pro obec Chanovice je společnost Pfeifer spolehlivým partnerem.

MOUČKOVÁ: Jako ředitelka personálního oddělení českých závodů společnosti Pfeifer v Chanovicích a Trhanově pracuji již od roku 2017 na neustálém zlepšování všech personálních procesů. Vedle mnohých interních opatření jsme byli schopni zlepšit naši firemní image jakožto rodinného podniku v regionu, a to formou pořádání akcí pro zaměstnance jako například „Den dřeva“ či spoluprací s místními sportovními kluby, školami, školkami či kulturními událostmi, které jako firma intenzivně podporujeme.

Může společnost Pfeifer Group dodržet své sliby týkající se stabilních a dobře ohodnocených pracovních pozic?

MOUČKOVÁ: Společnost Pfeifer si plně uvědomuje důležitost investice do osobního rozvoje zaměstnanců. Chceme, aby naši zaměstnanci byli motivovaní a zaměstnavatel tak získával výbornou pověst. Proto jsme i dnes zajímavým zaměstnavatelem v regionu a přispíváme k nižší hodnotě nezaměstnanosti v regionu, která dnes činí jen 2%. Veškeré procesy optimalizace se realizují s ohledem na potřeby zaměstnanců: Kromě důrazu na bezpečnost práce jsme také zavedli nový transparentní systém odměňování a  prémií spolu s hojným počtem benefitů např. třináctý plat, příspěvky na stravování, příspěvek 3% na penzijní připojištění jsou jen některé z vymožeností, z nichž profitují lidé pracující v našich závodech. Celkově zaručujeme jistá pracovní místa s budoucností v atraktivní a dynamicky se rozvíjející rodinné firmě.

PECKA: Chceme-li vyjádřit tento vzestupný trend v číslech: V době převzetí pracovalo v závodě 350 zaměstnanců. Díky realizovaným investicím do rozvoje se toto číslo v Chanovicích navýšilo na 480, a pokud připočítáme druhý český závod v Trhanově, zaměstnáváme v České republice více než 620 zaměstnanců.

Od r. 2020 navyšujeme kapacitu na 100 000 tun pelet ročně

 width=Jaké projekty týkající se zařízení mají momentálně hlavní prioritu, aby se zvýšila efektivita závodu?

PECKA: Vysoce moderní zařízení pro výrobu šalovacích desek bylo uvedeno do provozu již na přelomu let 2017/18. Díky tomuto vysoce automatizované výrobní technologii dokážeme vyrobit 1,3 miliony m² šalovacích desek ročně. Kapacitu peletování plánujeme od začátku roku 2020 navýšit díky nové, moderní peletovací technologii, na 100.000 tun ročně. Kromě toho investujeme do navýšení výroby elektrické a tepelné energie a plánujeme další optimalizace na pořezové lince. Aktuálně a i v budoucnu chceme stabilizovat a optimalizovat produkci na pile a ve výrobě šalovacích desek a dokončit všechny investice dle plánu. V plnění těchto hlavních cílů mě vlastníci firmy plně podporují.

Chanovice se nalézají v jedné z nejzalesněnějších oblastí střední Evropy, kde dopady změn klimatu zajisté zanechají nějaké stopy. A jak to vidíte s dodávkami suroviny?

PECKA: V českých lesích panuje velké sucho, což pro nás představuje nové výzvy. I přesto se v Čechách nachází mnoho zdravých lesních ploch a to nám zcela jistě i v blízké budoucnosti poskytne dostatek suroviny, je ale potřeba se o lesy s ohledem na vývoj klimatu vhodně starat. Chanovice profitují ze strategického umístění: V okruhu 80 km okolo závodu se letos nevyskytly žádné rozsáhlejší škody na lesních porostech a jiné pily naší velikosti tu nejsou. Proto také hrajeme v místním lesním obhospodařování důležitou roli, která je dnes více než dříve pro region podstatná.

Nakolik bere společnost Pfeifer Group na vědomí svou zodpovědnost jakožto největší dřevozpracující závod v regionu?

PECKA: Nejen kůrovcem napadené dřevo, ale také i velké škody zaviněné suchem vyžadují bezodkladné jednání. Pomáháme lesům a jejich vlastníkům tím, že maximálně navyšujeme kapacity na pile a tím pomáháme při likvidaci napadených stromů. Zároveň samozřejmě dále platí princip 100% zhodnocení suroviny, neboť zvýšené množství vedlejších produktů z pily můžeme využít jak pro výrobu elektrické energie z biomasy, tak jako navýšení kapacity peletování. Konkrétně plánujeme letos na pile zpracovat 560 000 m3 kulatiny a ve střednědobém horizontu doufáme, že zvládneme i milion m3. K tomu potřebujeme novou třídící linku na řezivo, kterou uvedeme do provozu v druhém pololetí roku 2020, stejně tak, jako hoblárnu, která bude zprovozněna do konce příštího roku.

 width=

CEO Michael Pfeifer, Ředitel výrobního závodu Radek Pecka

Co toto ambiciózní budování znamená pro personální oddělení?  

MOUČKOVÁ: Potřeba kvalifikovaných pracovníků v okolí našich závodů je výzvou, kterou je možné vyřešit mimo jiné automatizací výrobních technologií. Práce s tak jedinečnou surovinou jakou je dřevo vyžaduje jistý cit, odborné znalosti a zkušenosti. Rádi bychom zaměstnávali více motivovaných a pracovníků s ochotou se dále rozvíjet tak, aby oba naše závody mohly dále růst. Zaměstnanci, kteří se ztotožňují s naším sloganem „passion for timber“ („Vášeň pro dřevo“).

Na práci se dřevem mě fascinuje 100% zhodnocení suroviny

Využití dřeva ve stavebnictví a topení peletami se v České republice těší popularitě, která i nadále roste. Jaké šance z toho pro závod vyplývají?

PECKA: Díky svým ekologickým a ekonomickým výhodám je u nás dřevo stále více oblíbené. Mezi obyvateli stoupá povědomí ohledně témat jako je problematika CO2 nebo změna klimatu.  Na základě nových směrnic nebude v budoucnu možné topit neekologicky uhlím a ropou. Naše poslání nyní spočívá v prosazování využívání trvale obnovitelné suroviny. I pro místní architekty a stavitele je důležitá informovanost o výhodách používání produktů ze dřeva. V tomto kontextu bylo rozhodnutí ze strany společnosti Pfeifer Group o převzetí závodu v Chanovicích a jeho modernizaci zcela správný. Vyrábíme zde hodnotné výrobky nejlepší kvality ze smrkového dřeva, které jdou s dobou. Díky dostatku prostoru v areálu závodu a ochotě investovat ze strany vlastníka mohou Chanovice hledět do budoucna optimisticky.

Co vás osobně baví na práci se dřevem a na Vaší pozici v podniku?

MOUČKOVÁ: Dřevo je úžasný a všestranný materiál, který mě již od dětství fascinoval. Jakožto ředitelka personálního oddělení ráda pracuji s lidmi, mohu do toho zahrnout svůj zájem o psychologii a kreativitu při hledání optimálních řešení. Jedná se o nesmírně zajímavou oblast, která je klíčová pro rozvoj firmy i do budoucna. I přes pokračující automatizaci technologií zůstává nadále lidský faktor podstatný pro úspěch podniku.

PECKA: Mě fascinuje 100% zhodnocení suroviny, které je u společnosti Pfeifer zakotveno jako hlavní princip dlouhodobé strategie, a ten se také realizuje. Uvedu zde jeden příklad: S celkovým množstvím 100 000 tun vyrobených pelet se produkce v roce 2020 v Chanovicích více než zdvojnásobí, a to bez dokupování suroviny, jen díky lepšímu využití vedlejších produktů z pily. Jako ředitel jsem samozřejmě posuzován dle produktivity závodu, ale na prvním místě u mě přirozeně stojí vždy naši zaměstnanci. Zabýváme se tématy, jako je další rozvoj našich zaměstnanců, bezpečnost práce, požární ochrana, stejně jako zlepšování pracovních podmínek a zajímavé benefity, a tím zlepšujeme naši firemní kulturu.

PFEIFER GROUP

Společnost Pfeifer Group se sídlem ve městě Imst v Tyrolsku (Rakousko) patří mezi tradiční evropské lídry v oblasti dřevozpracujícího průmyslu a zaměstnává okolo 2000 zaměstanaců v 8 závodech v Rakousku, Německu a v ČR (Trhanov patří do skupiny Pfeifer od roku 2004 a Chanovice od roku 2016). Celkem 3,8 milionů m3 dřeva se zpracovává v komlexních závodechna výrobu řeziva, hoblované výrobky, šalovací desky a šalovací nosníky, lepené lamelové dřevo, lepené masivní dřevěné desky a rovněž paletové špalíky, brikety, pelety a elektřinu z biomasy. Od konce roku 2019 obohatí sortiment výrobků CLT panely, stavební materiál budoucnosti (CLT = Cross Laminated Timber). Pfeifer exportuje do 90 zemí světa.