Dřevěné pelety a brikety jsou poctivé české palivo, říká Zdeněk Černý za BIOMAC

25.10.2018

Úzká spolupráce s dřevařskými závody je základem úspěchu české rodinné firmy BIOMAC, která z piliny, hobliny a dalšího dřevního odpadu vyrábí vysoce kvalitní pelety a brikety.

 width=Linky na výrobu ekologického dřevěného paliva – briket a pelet, staví BIOMAC rovnou v areálech dřevařských závodů. Piliny a hobliny, ale ani větší zbytky dřeva, které vznikají při rozřezání kmenů na trámy, fošny a prkna, tak není nutné nikam daleko přepravovat. Briketovací a peletovací stroje, které si v BIOMACu sami projektují a vyrábějí, promění dřevní odpad v populární palivo přímo v areálu dřevních pil.

„Snažíme se maximálně přizpůsobit tomu, jaký dřevní odpad daná dřevařská firma zanechává. Vždycky je potřeba surovinu prosít, někdy ještě dodrtit, jindy dosušit,“ říká majitel firmy BIOMAC Zdeněk Černý, který je původní profesí strojař. Před revolucí vyráběl rypadla pro uhelné doly, později začal jako první v České republice vyrábět briketovací stroje. Se svými tehdejšími společníky se ovšem zásadně rozcházel, nechtěl totiž zůstat jen u strojů a chystal se začít vyrábět přímo brikety, později i pelety. Proto se po roce 2000 osamostatnil a založil vlastní rodinnou firmu BIOMAC.

 width=„Mým prvním zaměstnancem byla manželka, která dělá účetnictví, později přišel bratr, synovci, pak syn a také jejich manželky,“ vypočítává rodinné příslušníky zaměstnané ve firmě Zdeněk Černý. V říjnu 2018 získal BIOMAC druhé místo v soutěži Rodinná firma roku 2018, kterou vyhlašuje Asociace malých a středních podniků. „Nevýhoda je, že si nosíme práci domů,“ přiznává Zdeněk Černý, ale neměnil by. „Na nikoho se nemůžete tak spolehnout jako na rodinu.“

 

Pelety a brikety se vyplatí kupovat na jaře

Rytmus práce na dřevařských závodech v průběhu celého roku se odráží i do sezónních výkyvů v cenách briket a pelet. „Dřevařské závody pracují celý rok. My musíme stejným rytmem neustále zpracovávat jejich dřevní odpady, které jsou pro nás surovinou. Na jaře pak dochází k tomu, že vyrábíme více, než trh bere, a zase od září, kdy se začíná topit, je zájem o větší objem paliva, než kolik zvládneme vyrobit,“ popisuje Zdeněk Černý celoroční cyklus výroby a poptávky.

Aby dokázal vždy uspokojit poptávku po palivu během topné sezony, disponuje BIOMAC pěti velkosklady, které jsou rozmístěné po celé republice. Odtud putují brikety i pelety k zákazníkům. Paliva je dostatečná zásoba i pro případ dlouhé zimy, kdy domácnosti doobjednávají palivo ještě na jaře. Dřevěné pelety se z obřích sil nakládají buď do cisteren, které umí palivo dovést až k zákazníkovi a nafoukat přímo do sila, odkud už putuje rovnou ke kotli. Další možností jsou tunové big bagy, které objednávají hlavně firmy, případně patnáctikilogramové sáčky, které jsou vhodné pro rodinné domy. „Zmáčkneme tlačítko a zabalí se nám až osm kamionů sáčků za den,“ pyšní se Zdeněk Černý.

V období od dubna do konce srpna, kdy se netopí, dokáže Zdeněk Černý nabídnout českým domácnostem palivo za nižší ceny. „Od druhého kvartálu máme na pilách levnější surovinu, kterou přímo promítáme do ceny briket a pelet. Od září se ceny za surovinu zvedají a s nimi jdou na začátku topné sezony zase nahoru i ceny za pelety a brikety,“ vysvětluje Zdeněk Černý svoji cenovou politiku. Stejně to funguje i u dalších českých prodejců. Vyplatí se tedy předzásobit se a jakmile na jaře vypnete kotel, nakoupit hned zásoby na další topnou sezonu.

 width=

Brikety a pelety jsou stále populárnější

Přibližně polovina briket a pelet značky BIOMAC je určena na vývoz do zahraničí, hlavně do Rakouska, Německa a Švýcarska, kde má vytápění briketami a peletami dlouhou tradici. V začátcích firmy BIOMAC vyvážel dokonce 97 % vyrobeného paliva, bez zahraničních odbytišť by firma tehdy nepřežila. „U nás si brikety v té době kupovali jen ekologičtí nadšenci. Stali jsme se jednou dokonce exportérem roku, ale tuto cenu jsem opravdu přebíral docela otrávený. Dneska jsme opravdu hrdí na to, že se podařilo export stáhnout na polovinu, protože je o naše brikety a pelety velký zájem i doma,“ svěřuje se Zdeněk Černý.

Dodnes sice nedošlo k zákazu topení sirnatým uhlím v českých domácnostech, jak slibovaly porevoluční vlády v době, kdy Zdeněk Černý s výrobou briketa a pelet začínal. Přišly však alespoň kotlíkové dotace, z nichž nakonec byly kotle na uhlí vyloučeny, dále nás brzy čeká zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy a svou roli sehrála i podpora národní asociace Klastr Česká peleta, kde BIOMAC patří k zakládajícím členům. „Snažíme se přesvědčit lidi, že jde o poctivé české palivo, které zaměstnává české lidi. Je to náš zdroj, měli bychom ho využít naplno,“ dodává Zdeněk Černý.

Článek vznikl na základě rozhovoru se Zdeňkem Černým odvysílaného v Českém rozhlase Olomouc. Celý rozhovor si poslechněte zde.