← zpět na přehled zpráv

Dřevěné pelety zajistí teplo bez starostí

Venku sice ještě nesněží a ani teploty nepadají do mínusových hodnot, přesto dávají chladné večery tušit, že zima se pomalu blíží. Prioritou v rodinných domech je tak zajistit teplo pro komfortní bydlení.

Dřevo je chytrá volba

Dříve se nejvíce topilo uhlím, v současnosti ale probíhá výměna kotlů na uhlí za ty vhodné pro jiný druh paliva, třeba dřevní pelety. Lokální surovina, kterou dřevo je, má význam jako ekologický a obnovitelný zdroj energie.

Dřevní pelety jsou vyráběny v podstatě jako vedlejší produkt při zpracování dřeva, protože se vyrábí z pilin a hoblin. V přilehlé výrobně, kam jsou následně piliny dopraveny na pásech, jsou ve velkých lisech pod tlakem vylisovány pelety. Při celém procesu se používají pouze čisté materiály, vyrábí se tak bez použití chemických pojiv a lepidel, což zaručují i přísné požadavky a regulace norem.

Pelety nakupujte včas

Pelety jsou vyráběny i spotřebovány v České republice, proto i jejich cena podléhá minimálním cenovým výkyvům. Mění se však podle sezóny (psali jsme o tom tady). Nejdražší jsou pelety v topné sezóně, proto je lepší se na zimu připravit a pelety si objednat ještě před tím, než se začne topit. Dřevo i pelety můžete nakoupit na jaře za nižší ceny než právě teď, na podzim. Kdo to nestihl, musí akceptovat podzimní ceny obchodníků.

Do krbu se hodí i brikety

Doma si pak chceme také často zatopit v kamnech nebo krbu, což také pomůže zvýšit teplotu v domě a především vytvoří útulnou atmosféru pro večerní posezení. Do krbu jsou tak vhodné dřevěné brikety, které mají vysokou výhřevnost a minimální odpad, nemusíme tak vstávat křesla a přikládat, jako kdybychom topili dřevem. Teplo z krbu nebo kamen je vždy příjemné, zvlášť když přijdeme domů celí zmrzlí z procházky nebo nás na výletě zastihl podzimní déšť.

Mít doma teplo patří k základním kritériím komfortu bydlení a samozřejmě uvítáme, pokud nás to bude stát minimum času a práce. Pelety i brikety se dobře skladují, nemusí se štípat ani jinak připravovat k použití a produkují jen minimální odpad.