← zpět na přehled zpráv

FOR ARCH 2018: Vytápění není jen spotřeba tepla

Ve starších domech představuje energie spotřebovaná na teplo největší část, ale tento historicky zažitý vztah se mění. Nové domy se stále více staví v energetickém standardu budov s téměř nulovou potřebou energie. Jak ukáže stavební veletrh FOR ARCH ve dnech 18. až 22. září 2018 v PVA EXPO PRAHA, na dům je nutné pohlížet jako na komplex, ve kterém se všechna zařízení vzájemně ovlivňují.

Rozhodnutí, zda zvolit kotel na tuhá paliva, plyn, nebo elektřinu, není dobré dělat jen na základě krátkodobé situace na trhu. Vedle místní dostupnosti zdroje energií je třeba zvážit i perspektivu cenového vývoje, a to ideálně v řádu životnosti zařízení (obvykle 10 – 15 let). Příležitost konzultovat výběr přímo s dodavateli a odborníky na vytápění vytvoří veletrh FOR ARCH 2018 v areálu PVA EXPO PRAHA. A to zejména v pátek 21. září, který jako Den vytápění bude obohacen o odborný program složený z přednášek nezávislých odborníků, včetně Vladimíra Stupavského, předsedy Klastru Česká peleta.

Vytápění a příprava teplé vody 

Moderní kotle na tuhá paliva oproti starým zvýšily účinnost o desítky procent. A ty automatické, na spalování pelet, zásadně zvýšily také komfort svého provozu.

Pokles spotřeby tepla na vytápění umožňuje snižovat maximální výkon kotle, ale přitom musí být zachován maximální komfort v dostatku teplé vody. Nižší spotřebu tepla pro vytápění podporují systémy řízeného větrání vybavené rekuperací, která do budovy vrací část tepla, jež by jinak bylo z budovy odvedeno.

„Trend snižování potřeby tepla pro vytápění neznamená, že budovy s téměř nulovou potřebou energie, pasivní domy až nulové domy tepelnou energii nebudou potřebovat. Budou, ale mění se poměry mezi potřebou tepla na vytápění a potřebou tepla pro přípravu teplé vody,“ doplňuje Josef Hodboď.

Je nutné komplexně uvažovat o vytváření tepelné pohody a zdravého prostředí v budově. Stále častěji se lze setkat například s velkoplošnými systémy stropního, stěnového a z části i podlahového vytápění. Na trhu se nabízí nové kombinace zařízení umožňující maximální využití energie v budově, které ke správné aplikaci vyžadují konzultaci dodavatelů se zákazníky. První krok ke konzultaci budoucího řešení je možné udělat právě na veletrhu FOR ARCH.

Den vytápění

Festival For Therm

Stánek Klastru Česká peleta určitě neminete

Součástí Dne vytápění bude odborný program, v jehož rámci vystoupí například Ing. Vladimír Stupavský, který zastupuje Českou republiku v mezinárodní organizaci European Pellet Council. Seznámí účastníky s posledním vývojem na světových trzích s dřevními peletami a prozradí plány na další rozvoj domácího peletového byznysu.

Tento rok Česká republika vyrobí okolo 400 tisíc tun dřevních pelet a 200 tisíc tun briket. Výrobní kapacita je přitom v krátkodobém horizontu schopna produkce až jednoho milionu tun vysoce kvalitních dřevních aglomerovaných paliv. Stále však platí, že se 2/3 domácí výroby vyváží do zahraničí, tento nepoměr trochu vylepšují kotlíkové dotace a o nich budu ve svém příspěvku také hovořit,” upřesňuje Vladimír Stupavský.

Třetí vlna kotlíkových dotací by se měla spustit během roku 2019 s tím, že podmínky se budou od nynější 2. vlny v řadě případů lišit. Jaké rozdíly by to měly být, má být vyjasněno do podzimu 2018.