← zpět na přehled zpráv

Izostatické keramické vložky Schiedel pro moderní peletové kotle

Tenkostenná izostatická vložkaVýměna starého kotle za moderní peletový kotel si žádá určité úpravy komína. Ve starších domech, kde se již v minulosti topilo pevnými palivy (uhlím nebo dřevem), je potřeba starý komín vyvložkovat. Vložkování se nevyhnete ani u komína, který byl nepřetržitě v provozu. Může se taky stát, že otvor komína bude pro vyvložkování málo široký, to se potom řeší frézováním. Frézování i vložkování však lze provést shora pouze s malým zásahem do zdí v místě napojení spotřebiče a čistícího otvoru.

Proč je potřeba komín upravit? Moderní kotle spalují pelety a dřevo mnohem účinněji než ty staré a spaliny mají nižší teplotu. Vlhkost, která je v nich obsažená, pak může v komíně kondenzovat. Komínová vložka proto musí být odolná nejen vůči horkým spalinám, ale taky vůči vlhkosti. Na trhu jsou v nabídce nerezové vložky, ale mnohem kvalitnější jsou vložky keramické. Vůbec nejlepší jsou potom izostatické keramické vložky, které nabízí firma Schiedel. Jde o tenkostěnnou keramickou rouru pro odvod spalin, která má vynikající tepelně technické vlastnosti.

V čem je lepší izostatická vložka?

Platí jednoduché pravidlo – základem dobrého komína je výborná keramika. Izostatická komínová vložka odolává horkým spalinám i vlhkosti, ale splňuje taky požadavky na co nejnižší pórovitost. Komín díky tomu obstojí i při extrémní teplotní zátěži a navíc má dlouhou životnost.

Jak se vyrábí? Podíváme se do společnosti Schiedel, která nabízí izostatické vložky v nejvyšší kvalitě. Pro jejich výrobu se využívá unikátní technologie – izostatické lisování. Umožňuje vyrábět vložky ve větších délkách, než je běžné, a navíc vytvářet hrdlové spoje. Vložky se lisují za studena, stlačením téměř suchých keramických prášků do formy. Výsledný výrobek je dokonale homogenní a naprosto tvarově přesný. Na povrchu nemá takřka žádné póry. Vložky Schiedel tak garantují vysokou odolnost vůči zátěži, bezpečný provoz i dlouhou životnost.

Testy – extrémní teploty a zchlazení

Izostatická komínová vložka Schiedel obstojí i v těch nejnáročnějších podmínkách. Ukazují to testy, kdy se keramika nechává 45 minut ve výhni 950 °C a poté se rozžhavená vhodí do ledové vody. Tyto zkoušky simulují extrémní teplotní změny, které mohou nastat při reálném provozu komínu.

Flexibilní využití izostatické vložky

Tento typ vložek se využívá do jedno- i dvouprůduchových komínů. Lze ho využít pro vyvložkování starého komína i při stavbě nového, který se sestavuje z vícevrstevných tvárnic. Například v sortimentu Schiedel Absolut či Uni Advanced lze vybírat z nabídky komínových tvárnic určených pro průměry od 14 do 20 centimetrů.

Velkou výhodou tohoto systému je, že umožňuje navrhnout komín přesně na míru.Na rozdíl od klasického šamotu se izostatické vložky díky hrdlovému spoji dají libovolně krátit, a tím uzpůsobit výšku napojení.  To ve výsledku usnadňuje montáž komína a zlevňuje jeho realizaci. Systém poskytuje záruku bezpečnosti a funkčnosti celé spalinové cesty.

–> Přečtěte si i náš článek o komínových systémech Není nad chytrý komín.

Výhody izostatiky

  • pro všechny typy paliv
  • pro všechny typy spotřebičů
  • odolná vůči vlhkosti = nenasákavá
  • odolná vůči agresivním spalinám
  • vynikající mechanické a fyzikální vlastnosti
  • nižší nasákavost a propustnost vodní páry