← zpět na přehled zpráv

Kulaté razítko ENplus – jediná garance kvality

Jak se orientovat na trhu s peletami a zvolit nejvhodnější palivo? Hledejte kulaté razítko mezinárodní certifikace ENplus, pak si můžete být jisti, že pelety splní, co si od nich slibujete: budou nejen ekologickým, ale také komfortním a výhodným topivem.

Klastr Česká peleta doporučuje používat třídu pelet ENplus A1, která je jedinou spolehlivou pojistkou kvality, a proto dlouhodobě šetří váš kotel, kamna i vaši peněženku.

Dejte pozor, ať nešetříte na nesprávném místě

Všechny zázračně levné pelety z Východu, které certifikaci nemají, můžou způsobit nemalé problémy – protopíte mnohem víc a na konci sezóny budete mít zanesený kotel, který budete muset vyměnit již po několika letech.

Zodpovědnost za kotel i peněženku proto raději vložte do rukou auditorů, kteří v systému ENplus garantují správnou kvalitu výroby, přepravy i skladování vašeho paliva. Sypat si do kotle nekvalitní pelety je podobně špatné řešení jako lít si do auta nekvalitní benzín.

ENplus certifikace chrání zákazníky, výrobce kotlů a kamen i dodavatele palivCo si slibovat od certifikovaných ENplus pelet

ENplus garantuje, že pelety byly kvalitně vyrobeny, skladovány a doručeny zákazníkovi. Třída A1 je prvotřídní kvalita doporučená pro užívání v kotlích a kamnech v domácnostech. Pelety jsou vyrobeny pouze z chemicky neošetřených zbytků dřeva z pil bez příměsí kůry a mají například tyto vlastnosti:

  • vysokou výhřevnost nad 16,5 MJ/kg;
  • nízkou vlhkost do 10 %;
  • nízký obsah popela do 0,7 %;
  • nízký podíl jemných částic do 1 %.

Díky tomu budete moci pelety ENplus A1 spalovat efektivně, s minimálním podílem emisí a velmi nízkou produkcí popela. A vaše kamna nebo kotle to ocení.

Certifikace neznamená vyšší cenu

Certifikace pro výrobce ani obchodníky neznamená žádné zásadní náklady navíc. Naopak zákazníci si do budoucna budou moci vybírat mezi vícero výrobci, kteří všichni garantují stejně vysokou kvalitu pelet. Výrobci si tedy budou navzájem konkurovat především cenou, která by se díky tomu mohla snižovat.

Proč je ENplus lepší než jiné certifikáty

Certifikované německé pelety. Zdroj: Deutsches Pelletinstitut.

Certifikované pelety. Zdroj: Deutsches Pelletinstitut.

Certifikáty ENplus vystavují a kontrolují proškolení auditoři, kteří odebírají vzorky pelet přímo z výrobního pásu, a mohou tak učinit i formou přepadových kontrol. Pokud je zjištěna neshoda, výrobci nebo dopravci je používání loga ENplus pozastaveno. To je zásadní rozdíl oproti dosavadním certifikátům, které byly vystavovány pouze z laboratoře na základě posouzení zaslaného vzorku pelet. Zjišťována byla pouze shoda s normou na základě zaslaného vzorku, a tedy vůbec nešlo o audit. Nešlo ověřit, zda se nezměnila kvalita ve výrobě, nebo zda byly zaslány pelety z výroby.

Označení držitele certifikace. Zdroj: Deutsches Pelletinstitut.

Označení držitele. Zdroj: Deutsches Pelletinstitut.

ENplus navíc ve srovnání s jinými certifikáty zaručuje vedle kvality výroby také kvalitní dodávku koncovému zákazníkovi – kontrole tedy podléhá nejen výroba, ale i přeprava.

Vedle klasických měřítek kvality, jako je vysoká výhřevnost nebo nízká vlhkost, ENplus zavádí nová kritéria nízkého podílu jemných částic a popela a také teplotu tání popela. Ta má být co nejvyšší, jinak by popel při spalování pelet mohl zanášet hořáky.

Kam dál?

Příručka ENplus,  verze 3.0 pro poskytovatele národních licencí

Snímek obrazovky 2016-04-04 v 14.56.28

Chcete vědět skutečně podrobné informace týkající se certifikace ENplus? Jsou obsaženy v následujících souborech, které byly vytvořeny speciálně pro českou a slovenskou certifikaci a zohledňují národní specifika.

Česká republika a Slovensko:
Příručka ENplus
(Verze 3.0, srpen 2015)

Část 1: Úvod
Část 2: Certifikační proces
Část 3: Požadavky na kvalitu pelet
Část 4: Udržitelnost
Část 5: Organizační schéma
Část 6: Harmonogram poplatků
Pokyny pro skladování