← zpět na přehled zpráv

Marocká inspirace pro peletová kamna z dílny Paoly Navone a MCZ

Marocké dlaždice Zellige určují originální design peletových kamen Sahara. Navrhla je designérka Paola Navone pro italskou značku MCZ, jejíž výrobky do Česka dováží firma Krby Pinc. Inspiraci našla v severní Africe a Andalusii. Součástí designu kamen je obložení okolní zdi glazovanými terakotovými dlaždicemi.

Chtěli jsme, aby to celé působilo, jako byste ty dlaždice náhodně objevili během renovace starého domu. Představte si, že seškrábete omítku a najednou – překvapení. A je to tak krásné, že si řeknete: to si necháme. Plamen je pak taky svým způsobem překvapivým elementem, když se objevuje mezi těmi studenými dlaždičkami,” představuje svůj návrh Paola Navone.

Ve své práci se Paola zaměřuje na design všedních věcí, které využíváme každý den. Svou roli pak vidí v kombinaci zdánlivě triviálních objektů, které společně dávají vzniknout něčemu neobyčejnému. “Designér má vhodně spojovat v interiéru různé elementy, aby mezi nimi vznikal dialog,” uvádí Paola.

Kamna však navrhovala poprvé a okamžitě objevila širokou škálu možných inovativních řešení. “Každý projekt je nové dobrodružství a nová výzva. Oheň je v každém případě velmi zajímavý element, ale není úplně jasné, jak se s ním v současných domech vyrovnat. Pro nás bylo nesmírně přínosné začít na této otázce společně pracovat,” pochvaluje si Paola.

Kouzlo nepravidelného

Dlaždicový obklad kamen Sahara se nabízí ve dvou barevných variantách – bílý nebo šedý. Terakotové dlaždice jsou potřeny sklovitou glazurou, která vytváří perleťový efekt a jemně se leskne. Obklad navrhla Paola záměrně tak, aby planoucí oheň rámoval nepravidelně. I každá dlaždička je jiná, protože se všechny vyrábějí ručně, mají tedy různé odstíny a míru lesku. “Marocké dlaždice jsou neobvyklý, delikátní a velmi dekorativní materiál, který zbožňuju a často ho využívám v interiérovém designu. Glazovaný povrch těchto dlaždiček hraje všemi barvami, je v tom určité poetické kouzlo ručně vyráběných předmětů,” vysvětluje svoji volbu Paola.

TIP – Navrhněte si vlastní design

Základem pro kamna Sahara je teplovzdušná krbová vložka Vivo 90 od MCZ (v peletové verzi nebo verzi pro spalování dřeva). U nás tuto vložku prodávají Krby Pinc a šikovní kutilové a domácí designéři by ji mohli zabudovat do zdi a vytvořit vlastní obklad, který nemusí přímo odpovídat designu od Paoly Navone. V českém prostředí se nabízí i využití starších, zachovalých kachlů z původních kamen, která tak mohou znovu ožít ve vašem moderním interiéru.