← zpět na přehled zpráv

Máte nárok na kotlíkové dotace? Těchto chyb se vyvarujte

Jak se dostat k novému kotli na dřevní pelety za zlomek jeho běžné ceny? Jedinečná šance jsou kotlíkové dotace. Vše, co potřebujete, je starý kotel s ručním plněním, který spadá do 1. nebo 2. emisní třídy, případně je bez označení. Na jeho výměnu dostanete až 127 500 Kč. Poradíme vám, jak celým procesem projít úspěšně.

Středočeši dostanou dotaci na peletové kotle

Kotlíkové dotace nejsou hračka. Žádostmi vás úspěšně provede poradenský web www.topte-peletami.cz nebo zkušení topenáři.

Hned na úvod upozorňujeme, že dotaci mohou získat jenom majitelé rodinných domů nebo bytových domů, v nichž jsou maximálně tři bytové jednotky a nejvýše dvě nadzemní podlaží a podkroví. Dejte si pozor na to, aby tomuto skutečně odpovídal status vaší nemovitosti také v katastru, protože to budete muset v žádosti doložit.

Máte-li vhodnou nemovitost, musíte dokázat, že skutečně používáte nebo jste před zakoupením nového kotle používali nevyhovující kotel na ruční plnění (nejčastěji uhelný). Žadatelé mají občas problémy s tím, že krajskému úřadu předloží neúplnou fotodokumentaci starého kotle. Problém je to zejména v případech, kdy nemůžete už pořídit fotky nové, protože uplatňujete žádost zpětně. Uznávají se totiž všechny oprávněné náklady už od 15. července 2015.

Starý kotel musí být vyfocen ještě připojený na komín i otopnou soustavu a z několika stran. Úřad si musí být jist, že nevyhovující kotel byl opravdu používán a díky kotlíkovým dotacím ekologicky zlikvidován. Před instalací moderního peletového automatu tedy nezapomínejte pořádně nafotit starý uhelný kotel!

Jak snadno vybrat nový kotel

Klíčovou součástí celého procesu je samozřejmě výběr nového kotle vhodného pro váš dům. Vždy kontrolujte, jestli vybraný peletový kotel splňuje podmínky ekodesignu, protože pouze tyto kotle jsou zařazeny do kotlíkových dotací! Ekodesign je nařízení Evropské komise, které zohledňuje celoroční provoz kotle. Na rozdíl od emisních tříd se zde hodnotní tzv. sezónní účinnost.

Komfort je k nezaplacení. Pokud chcete mít méně starostí s topením, topte peletami.

Všechny kotle, na které můžete získat příspěvek, najdete v Seznamu výrobků a technologií, který spravuje Státní fond životního prostředí ČR. Doporučujeme však využít poradenský web www.topte-peletami.cz, kde si můžete pohodlně a přehledně vybrat z desítek modelů kotlů podle vaší současné spotřeby uhlí, dřeva nebo podle výkonu kotle. Všechny kotle, které najdete na na tomto webu, jsou do kotlíkových dotací zařazeny. Hned zde vidíte, co každý kotel umí a kolik vám na něj přispěje stát a kolik zaplatíte z vlastní kapsy.

Web vám také nacení další uznatelné náklady v rámci kotlíkových dotací. Financovat totiž můžete také úpravu spalinových cest, stavební úpravy v kotelně, topenářské práce, zpracování dokumentace nebo vybudování palivového sila. V případě automatických peletových kotlů doporučujeme včas zvážit právě výstavbu peletového sila. Nakupovat potom můžete volně ložené pelety, které mohou putovat dopravníkem rovnou do kotle, a tak dosáhnete stejného uživatelského komfortu jako u plynového vytápění. Pokud bude velikost vašeho sila odpovídat roční spotřebě, můžete kupovat pelety dopředu za výrazně nižší, tzv. letní ceny.

Systém komfortního vytápění peletami

Systém komfortního vytápění peletami, kdy cisterna dováží volně ložené pelety do palivového sila, odkud putují dopravníkem rovnou do kotle.

Papírování se nebojte

Samotná žádost je oproti jiným dotačním programům jednodušší a je koncipována tak, aby ji zvládl každý. O pomoc můžete požádat zkušeného topenáře. Abyste mohli dotaci uplatnit, potřebujete najít dodavatele, který má potřebné osvědčení o profesní kvalifikaci dle zákona č. 406/2000 Sb. Kvalifikované montážníky ve vaší blízkosti, kteří jsou držiteli osvědčení o příslušné profesní kvalifikaci, si můžete vyhledat na webu www.topenaridotace.cz/hledam-topenare.

K žádosti naopak nejsou potřeba energetičtí specialisté ani projektanti, jako tomu bývalo dříve. Není třeba ani realizovat tzv. mikroenergetická opatření, např. dílčí výměnu oken či zateplení střechy. S výměnou starého kotle tedy není důvod otálet. Nejstarší kotle 1. a 2. emisní třídy bude zakázáno provozovat už od září 2022.

Pokud při vyplňování žádosti vyvstanou jakékoli otázky, rádi je zodpoví na zelené lince Státního fondu životního prostředí (800 260 500) nebo na příslušném krajském úřadu. Nenechte se ani odradit situací, kdy například váš krajský úřad pozastavil příjem žádostí v určitém konkrétním kole. Žádost klidě podejte, budete zařazeni do zásobníku žádostí a do dalšího kola budete zařazeni přednostně.