← zpět na přehled zpráv

Neviditelný plamen. Překvapivý designérský návrh na peletová kamna

Když přizvete k návrhu peletových kamen designéry, mohou vzniknout nečekané věci. Přesně tohle si letos řekli v italské firmě MCZ, jejíž výrobky do Česka dováží firma Krby Pinc. Peletová kamna “Reflex” navrhnul mnichovský designér Michael Geldmacher skutečně překvapivě – planoucí oheň, který bývá hlavním důvodem, proč si lidé pořizují kamna do interiéru, je tady důmyslně skrytý.

Když se Michaela Geldmachera zeptáte, čím se inspiroval při návrhu kamen Reflex, cituje Antoina de Saint-Exupéry. Jak je psáno v jeho knize Malý princ: “Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.” U kamen Reflex nemůžete vidět oheň přímo, ale můžete ho cítit, vnímat jeho záři, která vám dává tušit přítomnost planoucího ohně.

Michael Geldmacher vysvětluje: “Když pomyslím na jeskyni osvětlenou v noci jen ohněm, okamžitě cítím bezpečí, teplo a pohostinnost. To jsou emoce, které chci vnést do interiéru prostřednictvím peletových kamen Reflex.” Kamna Reflex tedy mají silný emocionální vliv na každého, kdo díky nim bude moci zažít planoucí oheň neobvyklým způsobem.

Kamna jsou celá z hliníku a mají dvířka složená z vertikálních čepelí, které zakrývají topeniště, a proto blokují přímý pohled na oheň. Cítit můžete, jak oheň plane, přitom je-li plamen z většiny skrytý, je zážitek velmi odlišný. Kolik toho z plamene uvidíte, se navíc mění v závislosti na zorném úhlu.

Jak návrh vznikal

“Rád začínám na návrhu pracovat nejprve ve své hlavě,” vysvětluje Geldmacher. “Vždycky přistupuji k návrhu nejdřív konceptuálně a potom se věnuji designu. Přemýšlet jinak, vykročit mimo zaběhlé koleje, přitom se nevzdálit zase příliš – nalezení této rovnováhy je podle mě právě to, co vede k úspěšným projektům.”

“Dělat první prototyp, to je vždy velmi vzrušující,” říká Geldmacher. “Je to ten moment, kdy se nápady poprvé mění ve skutečnost. První kontakt modelů, kreseb a náčrtů s realitou. Papír snese všechno, říká se. Trojdimenzionální animace a Photoshop rychle vytvoří důvěryhodnou iluzi. Ale s ocelí, hliníkem a dalšími skutečnými materiály není prostor pro nepřesnosti nebo nápady, které jsou jen na efekt. Takže jako designér rád trávím čas s řemeslníky, inženýry a dalšími odborníky.”

-> Přečtěte si, jak vznikala další peletová kamna ve spolupráci s designéry: Designérka Patricia Urquiola: Kamna na pelety v duchu minimalismu