← zpět na přehled zpráv

Pelety jsou topivo 21. století, říká německý ministr Brunner

Německý institut pro pelety (DEPI) vyznamenává pravidelně prominenty, kteří se o produkt významným způsobem zasloužili, titulem „Velvyslanec pelet“. Letos byl takto poctěn ministr lesů Helmut Brunner jako předseda dozorčí rady Bavorských státních lesů. Za to mu přísluší honorář ve formě šesti tun pelet. 

DEPI

Svoji odměnu Brunner rozdělil na dva rovné díly a poslal ji jako dar charitativním organizacím Lebenshilfe a Caritas v okrese Regen, které tímto produktem topí a přispívají tak k ochraně klimatu. Ve středu 11. října ministr předal první část svého daru a symbolicky stisknul tlačítko, aby zahájil vytápění ve škole Christophorus Schweinhütt.

Ministr Brunner chválil dřevo jako důležitý materiál pro stavění i vytápění, který ve 21. století zažívá renesanci. “Optimální využití z hlediska energie i ochrany klimatu je vytápění dřevěnými peletami. Nabízejí velmi komfortní vytápění, a proto jsou velmi vhodné jako náhrada fosilních paliv ve městech i na venkově,” řekl ministr pro média.

Více než 35 % všech v Německu spotřebovaných pelet se protopí v Bavorsku, nejvyšší hustota peletových kotlů je právě v okrese Regen, “peletovém centru Bavorska”. Podle ředitele DEPI Martina Benteleho pelety v Bavorsku uspořily loni více než milion tun oxidu uhličitého.

Dřevěné pelety podporuje i český ministr životního prostředí Richard Brabec, jak se dočtete v úvodníku Národního katalogu TOP 50 peletových instalací.

TOP50 obálka