← zpět na přehled zpráv

Plovoucí obydlí Floatwing může fungovat nezávisle až rok. Topení zajišťují peletová kamna

Více než jen hausbót. Plovoucí obydlí Floatwing posouvá bydlení na vodě na novou úroveň. Funguje jako skládačka, a tak nabízí bezpočet modifikací podle toho, za jakým účelem ho chcete využít. Rybářská základna, lovecká chata, výzkumná stanice nebo apartmán pro početnou rodinu, to všechno je možné.  

Floatwing se zrodil v Portugalsku na univerzitě Coimbra. Tým zkušených inženýrů, lodních techniků a mladých architektů vytvořil adaptabilní stavební set, který umožňuje postavit si všemožné typy různě velikých plovoucích obydlí. „Ať už chcete kompletně zařízené studiové bydlení, vybavené nábytkem, nebo tříložnicový dům se dvěma koupelnami, je to jen na vás,“ slibuje portugalský univerzitní start-up Friday.

Floatwing tak může být praktickou základnou pro vodní sporty, jako je surfování, vodní lyžování nebo rybaření, ale také luxusním dovolenkovým sídlem, kde bude k dispozici gril na střešní terase, vinný sklípek nebo také „kapesní“ dvoumístná ponorka. Základní verze plovoucího domu má šířku šest metrů, ale k dispozici jsou i varianty od deseti do osmnácti metrů.

Floatwing může být ukotvený na místě, volně unášený na vlnách nebo plující jako loď rychlostí tří uzlů, pokud se rozhodnete pro variantu s motory. Pohon může být zásobován buď plně, nebo částečně solární energií ze střešních panelů. Dům tedy dokáže být plně soběstačný, obejde se bez zdroje elektřiny po dobu od sedmi dnů až po jeden rok.

Tvůrci plovoucího obydlí Floatwing předpokládají, že se díky vysoké míře soběstačnosti může do budoucna stát ideální formou bydlení v izolovaných a světem zapomenutých končinách. V takovém případě se počítá se zásobníky na vodu a s čistírnou odpadních vod, která pracuje na principu aktivního kalu. Peletová kamna zajišťují teplo a útulnou atmosféru během chladných letních večerů i zimních dnů.

Plovoucí obydlí podle svého gusta si sami vyprojektujete na webu www.gofriday.eu. Všechny komponenty včetně vybavení a nábytku se potom vejdou do maximálně dvou standardních přepravních kontejnerů, které vám dopraví vaše plovoucí obydlí kamkoli na světě. Pro samotnou stavbu se počítá s minimálním technickým zázemím, a tak je možné Floatwing sestavit prakticky kdekoliv.