← zpět na přehled zpráv

Mlít kůrovcové dřevo na pelety by bylo barbarské. Rozhovor s Markem Řebíčkem

Pelety a brikety z českého dřeva pro české zákazníky vyrábí už více než deset let Marek Řebíček, ředitel firmy Waldera a člen představenstva Klastru Česká peleta. Rozhovor pro TZB-info, který vedl Vladimír Stupavský, se točí hlavně kolem kůrovce a cen dřevních pelet, ale podíváme se i na budoucnost dřevních paliv v Česku.

Marka Řebíčka se nejdřív ptáme na kůrovce – jak to, že se cena českého dřeva propadá, ale ceny pelet zůstávají stále stejné? Všechno je to o kapacitě českých pil. “S tou otázkou se setkávám dnes a denně. Kapacita českých pil byla naplněna už dávno a nové vznikají pomalu. Teď je sice v lesích více dřeva, ale řeže se stejné množství jako před kůrovcovou kalamitou.” A protože pelety a brikety se lisují z piliny, která vzniká na pilách jako odpad, jejich cena neklesá. “V žádné evropské zemi se nevyrábějí lisovaná paliva tak, že by se mlel kvalitní materiál a pak se z něj lisovaly pelety nebo brikety. To je jednak barbarské a jednak to ani finančně nedává logiku. Paliva se lisují jen z odpadní suroviny,” upozorňuje Marek Řebíček.

A co vlastně cenu pelet určuje? Z 50 % je to cena piliny, kterou ovšem české pily i během kalamity prodávají stále za stejnou cenu. “Piliny není víc a taky poptávka po ní je stále stejná, takže nemají důvod zlevňovat. Pilinu nakupujeme v podstatě za stejné ceny jako před kalamitou,” uvádí Marek Řebíček. Zbývající část ceny pelet potom tvoří náklady na elektřinu, zaměstnance a další provozní náklady. “Pro zákazníky je pak klíčová přeprava, dovoz pelet až do domu. Ta tvoří asi 20 % ceny,” doplňuje Marek Řebíček, který ve Waldeře nabízí dopravu vlastní cisternou pro nafoukání pelet přímo do skladu nebo vozem se závěsným terénním vozíkem, který složí sáčkované pelety přesně tam, kam si zákazník ukáže.

Podívejte se na celý rozhovor, na konci se dozvíte, jaká je budoucnost dřevních paliv v Česku: