← zpět na přehled zpráv

Transformace energetiky? Bez pelet to nepůjde! Téma pro Evropskou peletovou konferenci

Tranformace energetiky, tedy přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie, nebude možná bez pelet. O tom jsou přesvědčeni hlavní představitelé evropského peletového sektoru. Téma se bude diskutovat letos od 4. do 6. března v rakouském Welsu na Evropské peletové konferenci.

Klastr Česká peleta už je řadu let partnerem Evropské peletové konference, kde se scházejí výrobci pelet i peletových kotlů a kamen z celé Evropy a řeší aktuální problémy i trendy. Letošní program už najdete online. Velkým tématem pro začátek nového desetiletí je transformace energetiky, kde na spoustu zemí včetně například Německa začínají tlačit termíny, které si stanovily v redukci CO2 i kapacit elektráren poháněných uhlím. Velké konverze uhelných elektráren na pelety přitom probíhají zatím především ve Velké Británii a Nizozemsku.

Klimatická krize a pelety

Jakákoli diskuze o obnovitelných zdrojích energie, včetně pelet, se musí věnovat taky klimatické krizi. Chystá se tedy panel na téma “Pelety – vítězové nebo poražení klimatické krize?”. Významní hráči peletového sektoru budou přednášet o tom, jak upevnit pozici pelet a jak pelety představit jako jedno z možných řešení klimatické krize.

Z jedné strany vede klimatická krize a mediální publicita nových iniciativ za záchranu ovzduší k uvědomělejším rozhodnutím při výběru zdrojů tepla, na druhou stranu například v České republice jsme již v posledních letech pocítili drtivé důsledky klimatické krize v podobě kůrovcové kalamity. Výrobu pelet však kůrovec neohrozil, jak jsme psali už v článku Kůrovcová kalamita a budoucnost dřevních paliv: Jak se obejdeme bez smrku?

Inovace, novinky a trendy

Novinkou letošního roku bude tzv. inovační kolečko, kde bude příležitost sdílet inovativní technologie, projekty i možnosti financování, s nimiž přišli významní hráči na trhu z celého světa. Stejně jako každý rok, dozvíte se, co je nového na trzích, v technologiích i v politikách zemí z celého světa. Celý den ještě před začátkem konference (3. 3. 2020) bude věnován návštěvám zajímavých instalací, prohlídkám zařízení a paliv. Veletrh je příležitostí k nalezení nových obchodních příležitostí a networkingu.