← zpět na přehled zpráv

Zastaralá kotelna vás může přijít draho. Staré kotle včas nahraďte moderními

Hodně se mluví o kotlíkových dotacích, tedy výměnách nevyhovujících kotlů na tuhá paliva v rodinných domech. Už méně se hovoří o tom, že v České republice je v provozu mnoho set kotelen vyšších výkonů v obecních bytovkách, kulturních domech, sanatoriích, domovech pro seniory a podobných zařízeních, které jsou stále provozovány se starými, nevyhovujícími kotli na uhlí.

Tyto kotle mají zastaralou konstrukci, a tedy nízkou účinnost (nižší než 60 %). I provoz těchto kotlů 1. a 2. emisní třídy (do příkonu 300 kW) bude dle zákona o ochraně ovzduší od 1. 9. 2022 zákázán.

Před a po

Existuje ale také mnoho kotelen s příkony většími než 300 kW, kde je povinnost emisního měření dle vyhlášky č. 415/2012 Sb. a č. 452/2017 Sb. Už od 20. 12. 2018 platí zpřísněné emisní limity. Provoz nevyhovující kotelny by měl být po tomto datu zastaven. Pokud jste tak ještě neučinili a chcete se vyhnout nemalým pokutám, proveďte rekonstrukci uhelné kotelny na kotelnu na biomasu – pelety nebo dřevní štěpku.  S investicí vám může pomoci firma CSTfire.

Moderní automatické kotle na biomasu HAMONT spalují palivo ve výkonech 40 až 500 kW s vysokou účinností (vyšší než 93%), tudíž i zdánlivě dražší dřevní palivo je díky moderním kotlům provozně levnější. Navíc při přechodu od uhlí k dřevním peletám ušetříte náklady za kotelníka. Dřevní pelety i štěpka jsou nyní dostupné prakticky ve všech regionech v ČR díky kamionovému a cisternovému rozvozu. Kotle splňují třídu 5 dle ČSN EN 303-5:2013 ve všech výkonových typech i nařízení o ekodesignu. Vzdálená správa po internetu je dnes samozřejmostí.

Neplaťte víc, než skutečně musíte! S kotli HAMONT můžete šetřit v pohodlí domova.