← zpět na přehled zpráv

Zkušenosti s peletami: Ve srovnání s uhlím pohodička, říká Vojtěch Tomáš

Přinášíme vám zkušenosti s peletovým vytápěním od těch, kteří mají doma peletový kotel. Vojtěch Tomáš instaloval v loňském roce peletové vytápění ve svém dvoupatrovém domě v Mladé Boleslavi, který pronajímá. V rozhovoru sdílí své zkušenosti po první topné sezoně, zveřejňuje své náklady i radí s vysáváním popela.

Ekonomicky jsou pelety s uhlím srovnatelné

Jak jste zatím s vytápěním peletami spokojen?

Ve srovnání s uhlím a každodenním zatápěním je to pohodička bez kouře z komína. Ekonomicky je to s uhlím srovnatelné. Není to komfort jako s plynem, ale plyn jsem nezvolil kvůli nevhodně a vzdáleně umístěné HUP. Aspoň nechávám peníze v Česku.

Kdy jste si pořídil kotel na pelety?

Do nového zdroje vytápění a vybudování ústředního vytápění jsem investoval loni zkraje léta. Máme dům postavený v roce 1945, jsou tam dva byty (3+1 a 4+1), které pronajímám, plastová okna jsou jen v přízemí a není zateplený.

Jak jste si kotel sehnal?

Skrze firmu Centrum vytápění jsem si vybral kotel a požádal o dotace. Kotel Kalor 24kw má automatické proroštování, což se velmi hodí. Zásobník je na cca tři pytle pelet a vydrží v pohodě na dva a půl dne. Kompletní dodávku provádělo Centrum vytápění s jejich lokálním partnerem.

Nový peletový kotel Kalor a starý, vyřazený kotel

Snad moje poznatky přesvědčí staré uhlobarony

Jakou jste měl spotřebu v první sezóně?

Celý dům se vytápí od poloviny září a do dubna se spálilo 5,5 tuny. Odhaduji, že by spotřeba byla až o tunu nižší, kdybych neměl první dva měsíce nastavenou hysterezi na termostatech 0,2°C. Ideální je 1°C. Každé patro má svůj termostat a okruh s čerpadlem. Topí se přes den na 21,5°, v noci 20°C. Topná voda jede na 62°C.

Vojtěch Tomáš

Jak často musíte vysypávat popel? 

Vysypání popela je jednou za týden, jednou za měsíc se musí odkrýt výměník a vysát. Důrazně doporučuji k tomu koupit pořádný vysavač s auto oklepem filtru! Ušetří to hromadu práce a nepořádku. Za sezónu je popela na půl popelnice. Minimum. Využito na zahrádce.

Jaké kupujete pelety?

Kupuju české pelety v kvalitě ENplus A1 z velkoobchodu v Mělníku. Celkem jsem zaplatil 32 000 Kč za sezónu, to se mi zdá velmi dobré vzhledem k nezateplení a původním oknům. Snad moje poznatky a zkušenosti přesvědčí staré uhlobarony, kteří pelety odsuzují s tím, že je to drahé!

Chcete se taky podělit o svoje zkušenosti s peletovým vytápěním? Budeme moc rádi! Napište nám na klastr@ceska-peleta.cz.