← zpět na přehled zpráv

Zpravodaj Klastru Česká peleta – duben 2019

Třetí vlna kotlíkových dotací: Peníze nevystačí pro všechny, nouze bude o kvalifikované topenáře

Pozor – očekává se topenářská nouze v souvislosti s poslední, třetí vlnou kotlíkových dotací (termíny sledujte zde). Řešením je jedině včasná výměna kotle. Není totiž nutné čekat na vyhlášení výzvy ze strany krajského úřadu. Peníze se vyplácejí i zpětně, potřebná je pouze podrobná fotodokumentace starého zdroje vytápění, kterou musíte pořídit ještě před výměnou kotle.

Kde najít kvalifikovaného topenáře?

Montážníka pro dotované instalace vytápění nebo revize a kontroly kotlů hledejte nawww.topenaridotace.cz

Síť autorizovaných zkušeben již proškolila a prozkoušela přes 1400 topenářů a instalatérů z oborů kotle na biomasu, kamna na biomasu, tepelná čerpadla, solární termické systémy a fotovoltaické systémy. Přihlaste se také na zkoušku!

Z českého dřeva se loni vyrobilo 377 tisíc tun pelet.
Oboru by prospělo snížení DPH na 10 %

Čeští peletáři zažívají dlouhé období stabilního růstu – postupně roste domácí poptávka i výrobní kapacity. Růst  komplikují dlouhé pauzy v přijímání žádostí o kotlíkové dotace. Oboru by prospělo i snížení DPH z 15 na 10 %, které pro dřevní paliva navrhuje Ministerstvo zemědělství v důsledku kůrovcové kalamity.

ROK 2018 V ČÍSLECH

  • 32 českých peletáren vyrobilo celkem 377 tisíc tun pelet
  • z toho 362 tisíc tun byly pelety certifikované ENplus A1
  • 3 největší hráči stojí za 64 % výroby: Mayr-Melnhof, Stora Enso, Pfeifer Holz
  • aktuální spotřeba pelet v Česku je 100 tisíc tun ročně
  • 30 000 kotlů a kamen na pelety je v provozu v českých domácnostech

JARNÍ AKCE – 20 % sleva

 Je jaro a ceny pelet u řady výrobců padají až o 20 %. Zásobte se včas a snižte pro příští rok náklady na topení! Dodavatele pelet najdete přes národní vyhledávač www.koupitpelety.cz.

        

Všechny pelety z Hranic chceme prodat na Moravě,
říká Martin Černý za BIOMAC

Základem úspěchu firmy BIOMAC je úzká spolupráce s dřevařskými závody. Vyrazili jsme do Hranic na Moravě, abychom se podívali, jak to funguje. Peletárnu tady najdeme v areálu pilařské výroby Kotrla. Prováděl nás jednatel Martin Černý, který má v BIOMACu na starosti nákup suroviny i prodej v tuzemsku a zahraničí.

Zastaralá kotelna vás může přijít draho. Staré kotle včas nahraďte moderními

Od 20. 12. 2018 platí zpřísněné emisní limity pro kotelny s příkony většími než 300 kW. Provoz nevyhovující kotelny by měl být po tomto datu zastaven. Pokud jste tak ještě neučinili a chcete se vyhnout nemalým pokutám, proveďte rekonstrukci uhelné kotelny na kotelnu na biomasu – pelety nebo dřevní štěpku.

EXKLUZIVNÍ STATISTIKY Z PELETOVÝCH TRHŮ

Produkce pelet v Evropě / EU-28 
(rok 2018, v tunách, %)
Výrobci certifikovaných ENplus pelet po celém světě
(rok 2018)
Minimální, maximální a průměrné ceny pelet v sáčcích v roce 2018 v některých evropských zemích (cena za paletu, v EUR/tunu, včetně DPH)