Prodeje kotlů a kamen

vyvoj prodeju domacnosti_do roku 2012_vetsiBiomasa je považována za preferovaný zdroj energie budoucnosti. Dosavadní vývoj trhu s biomasou ale naznačuje, že nejde o jednoduchou cestu. Z prvního grafu vývoje prodejů různých typů kotlů do domácností je zjevné, že aktuálně nejprodávanější jsou kotle na plyn. Prodej kotlů na biomasu se zvýšil asi před pěti lety a jeho aktuální hodnota je srovnatelná s neustále klesajícím prodejem kotlů na uhlí.

vyvoj prodeju kotlu_do roku 2012_vetsi

V rámci sekce kotlů na biomasu jsou podle druhého grafu nejprodávanější krbová kamna a krbové vložky, prodá se jich až 20 000 za rok. Kotlů na dřevo a brikety se prodá o něco více než automatických kotlů na pelety. Každý rok je u nás instalováno více než tisíc kotlů na pelety, a to v rodinných domech i větších objektech. Celkový počet budov, které jsou vytápěny kotlem na pelety, se u nás odhaduje na 15 tisíc.

Jak si vysvětlují poměrně nízký počet instalací kotlů u nás čeští výrobci? “Topení peletami u nás zatím nemá velkou tradici. Navíc je na trhu řada „rychloprodejců“ nebo „rychlovýrobců“ peletových kotlů, kteří těmto výrobkům kazí pověst. Bez zkušeností s výrobou a provozem těchto zařízení začali na trh dodávat levné, ale málo účinné kotle, které umí spalovat pouze pelety nejvyšší kvality,” říká Leopold Benda z firmy Benekov. Přečtěte si celý článek z magazínu Komfortní teplíčko: Jak zvýšit počet instalací nových kotlů v Česku? Naši členové diskutují možnosti zlepšení.

Investice se vrátí do pěti let

Kdo chce vytápět peletami, musí investovat desítky tisíc do nového kotle. Vynaložené peníze se ale vrátí nejpozději do pěti let – nejen že pelety jsou levnější než jiná paliva, ale nový kotel má také mnohem vyšší účinnost. Investice se vyplatí rovněž mnohým firmám, například v pekárně v Dolní Cerekvi ušetří s novým peletovým hořákem 140 tisíc ročně, v dětském domově Sedloňov ušetří s kaskádovou kotelnou na pelety 120 tisíc ročně, a tedy polovinu původních nákladů na vytápění. Švédský král Karel XVI. Gustav pak ve svém rozlehlém paláci Drottningholm ušetří díky peletám 1,5 milionu švédských korun ročně.

Nový kotel žádá novela o ovzduší

Obr. 1 PeletyPro mnohé je navíc investice do budoucna nevyhnutelná. Půl milionu českých domácností bude muset během méně než deseti let vyměnit svůj stávající kotel na tuhá paliva za úspornější. Novela Zákona o ochraně ovzduší povoluje do budoucna pouze kotle 3. nebo vyšší emisní třídy a na rozdíl od většiny uhelných kotlů, všechny automatické kotle na pelety tato kritéria splňují. Více informací o novele si můžete přečíst v tomto článku.

Evropské prodeje kotlů a kamen

V současné době je v Evropě, především ale v Rakousku, Německu, Francii a Itálii, v provozu přes dva miliony peletových kotlů a kamen s výkonem do 50 kW. Země s vysokou spotřebou pelet mají už velmi široké spektrum různých výrobců menších i větších kotlů, které se prodávají po celé Evropě, ale taky v Americe a na asijských trzích. Právě inovace ve výrobě kotlů na spalování biomasy byly v těchto zemích významným faktorem ovlivňujícím popularitu vytápění peletami. Čím pohodlnější, efektivnější a výkonnější kotle jsou na trhu k dispozici, tím více zákazníků se pro pelety rozhodne. Naopak země východní Evropy se soustředí spíš na domácí trhy a vyvážejí svoje produkty do sousedních zemí nebo do Ruska.

Více se můžete dočíst v článku Dřevní pelety jsou celoevropský hit, trh s biomasou roste.

Prodeje peletových kotlů do 50 kW ve vybraných zemích

Prodeje peletových kotlů do 50 kW ve vybraných zemích

Prodeje peletových kamen ve vybraných zemích

Prodeje peletových kamen ve vybraných zemích