Kamna na pelety

Peletová kamna jsou jednoduchá a snadno obsluhovatelná, stejně jako automatické kotle na pelety. Používají se pro vytápění jednotlivých místností, menších bytů nebo nízkoenergetických domů, kde mohou zcela nahradit kotel. Často jsou vyhledávána mimo jiné jako interiérový prvek, díky kráse hořícího ohně v místnosti. Kamna navrhují designéři tak, abyste si vybrali vhodný doplněk do tradičního i moderního interiéru a mohli se těšit z plápolajícího plamene.

Kamna jsou vybavena zásobníkem, který se naplní peletami a vše pak už probíhá automaticky. Pelety jsou v místě hoření zapáleny horkovzdušným zapalovačem, který lze ovládat i na dálku. Snadno se u nich reguluje výkon, nedochází tak k přetopení místností a je možné je využít i k temperování domu.

Jak si vybrat peletová kamna

Peletová kamna Haas+Sohn

Peletová kamna v interiéru

V moderním krbu na pelety je oheň uzavřen do krbové vložky a sledujeme ho přes dvířka prosklená křemičitým sklem. Tento ústupek ale přináší výrazný ekonomický efekt, účinnost vzrůstá až k 85 % a různé konstrukce vložek přinášejí možnosti dalšího využití tepla. Vedle krbu můžete zvolit také moderní peletová kamna, která rovněž dovolují těšit se z pohledu na živý oheň, moderní typy mívají prosklení skoro tak velké jako krbové vložky. Přitom jsou snadnější na instalaci a nemají tak velké prostorové nároky jako krb. Spokojí se s komínem o průměru 10 – 15 cm, zatímco krbové vložky vyžadují průměr 16 až 20 cm.

S výběrem kamen vám může pomoci galerie kamen, kde najdete spolehlivé výrobce.

Kamna ve vašem domě

Vytápění domu interiérovými kamny

Vytápění domu interiérovými kamny

Při spojení peletových kamen s teplovodním výměníkem je lze využít také pro vytápění dalších místností nebo pro přípravu teplé užitkové vody. Předávání tepla zde probíhá sáláním a v případě zapojení ventilátoru také prouděním vzduchu. Tepelný výkon peletových kamen se většinou pohybuje od 6 do 10 kW a reguluje se ručně nebo automaticky přes termostat. Účinnost spalování dosahuje 90 %. Při tepelném výkonu krbových kamen 6 kW můžeme uvažovat vytápěnou plochu do 60 m2.

Peletový krb ve vaší chalupě

Krb na pelety

Krb na pelety

Krbové vložky na pelety jsou plně automatizované a zapínají se buď manuálně nebo časovým spínačem. Pomocí dávkování se automaticky spaluje Vaše palivo a v případě, že budete chtít relaxovat u plápolajícího ohně z dřevěných polínek, přepnete si program a přiložíte si palivové dřevo. Další výhodou je zapálení krbu na dálku pomocí SMS zprávy a vy přijedete do příjemně vytopeného srubu, chalupy či chaty.