Budoucnost dřevěných paliv vzniká v Klastru Česká peleta

30.9.2011

Producenti pelet a dalších pevných biopaliv se spojili s výrobci kotlů a několika výzkumnými institucemi, aby na českém trhu posílili své odvětví a zajistili mu perspektivní budoucnost. Vytápění peletami se tak stane snáze přístupné i pro spotřebitele. V době, kdy rostou ceny plynu a pelety patří k nejlevnějších palivům na trhu, se tak Česko vyrovnalo dalším vyspělým evropským zemím, kde klastry výrobců pelet působí již několik let.

Konkurují si, a přece spolupracují

Přestože si vzájemně konkurují, jsou členy téhož sdružení. Svazují je vzájemné odběratelské a dodavatelské vztahy, společné technologie, zákazníci, pracovní trhy i distribuční kanály. Pokud chtějí zvýšit konkurenceschopnost svého oboru, zajistit časté inovace a stabilní růst, sdružují se podnikatelé, společnosti a přidružené instituce do klastrů. Jejich zakládání podporují evropské fondy i státní agentura CzechInvest. Vzájemná spolupráce firem totiž vede k rychlejšímu rozvoji jednotlivých odvětví, a posiluje tak podnikatelské prostředí. Společně jsou schopny lépe zajistit vzdělávání svých zaměstnanců, přístup k dodavatelům nebo marketing. Trvalou spolupráci s firmami navazují i výzkumné ústavy a univerzity, které se stávají rovněž členy klastru.

Česká peleta – nový klastr na českém trhu

Od roku 2010 se k již existujícím dřevařským, strojařským, energetickým a dalším českým klastrům připojilo nové uskupení pod značkou Česká peleta. K sedmičce českých producentů pelet a ekopaliv se přidal stejný počet výrobců kotlů na biomasu a několik dalších obchodních společností. Společně utvořili zájmové sdružení s mnoha ambicemi do budoucna. Energetické zdroje využívající tvarová biopaliva totiž nemohou fungovat bez dodávek vhodného paliva, získaného především od domácích producentů. Inovace a další rozvoj odvětví zajistí další tři členové klastru – Česká zemědělská univerzita v Praze, Výzkumný ústav rostlinné výroby a CZ Biom – České sdružení pro biomasu.

Česká republika tak jde ve stopách desítky dalších zemí Evropské unie, kde se výrobci tvarových biopaliv sdružují*, aby byli schopni konkurovat zemnímu plynu, elektřině či uhlí. „Byl bych rád, kdyby si Česká peleta v naší zemi vybudovala postavení srovnatelné s  podobnými institucemi v Rakousku či Německu, a napomohla tak rozvoji tohoto typu vytápění v ČR,“ říká Ctirad Bryol ze společnosti PONAST. Vzhledem k rostoucím cenám konkurenčního topiva čeká pelety i další dřevní paliva zřejmě opravdu světlá budoucnost. Díky vzájemné spolupráci budou čeští podnikatelé na rozvoj připraveni. „Slibujeme si, že propagace a zviditelnění spalování pelet přinese masivnější nasazení našich výrobků pro běžného uživatele“, uvádí Petr Cankař z rodinné firmy Atmos.

Jaké důvody ještě české firmy vedly k rozhodnutí spojit svoje síly v klastru? „Chtěli jsme lidem společně sdělit, že topení dřevem je nejenom výhodné, ale i cool,“ říká Marek Řebíček ze společnosti CDP.  Vladimír Verner reprezentující značku VERNER očekává všeobecné zvýšení povědomí u veřejnosti o možnostech vytápění biomasou. „Věřím, že lidé budou mít pod hlavičkou Klastru Česká peleta větší jistotu.“ 

Společná komunikace i výzkum

Cíle, které si členové klastru vytyčili, podpořila i agentura Czechinvest skrze Operační program Podnikání a inovace. Propagaci šetrného způsobu vytápění pomocí pelet, briket, štěpky a dalších typů paliv z biomasy poslouží častá účast klastru na veletrzích a výstavách. Následné zvýšení podílu využívání tvarových biopaliv v České republice povede ke snížení škodlivých emisí v ovzduší. Díky tomu Česko snáze naplní své závazné cíle vůči EU ve využívání obnovitelných zdrojů energie. Další částí společného projektu bude série odborných studií pro členy klastru, které jsou nutným podkladovým materiálem k vytvoření a rozvoji trhu s biomasou a tvarovými biopalivy. Jedním z prvních vědecko-výzkumných projektů pak bude recyklace popelu, který vzniká při výrobě tvarových biopaliv. „Myslím, že společnými silami jsme schopni působit i na ministerstva s cílem nabídnout v budoucnu pomoc při tvorbě grantových programů podporujících výměnu neekologických zdrojů tepla“, uzavírá Martin Dostál z firmy OPOP.

* např. Deutscher Energieholz- und Pellet-Verband, Ökoenergie-Cluster, proPellets Austria nebo European Pellets Council