← zpět na přehled zpráv

Na koňské farmě Ptýrov najdete pelety v kotelně i ve stáji

Koňská farma Ptýrov leží za řekou Jizerou u Mnichova Hradiště a na první pohled se ostýcháte vstoupit. Rozlehlý upravený areál působí spíš jako soukromá rezidence. Nejdřív čekáte, kdy vás jako zvědavce na kole někdo vykáže, pak ale narazíte na dětské hřiště, restauraci a pochopíte, že to není resort jen pro profesionální jezdce.

Jako parkurový sportovní areál skutečně začínala farma Ptýrov po roce 2000. Majitel Vladimír Bednář, který se zabývá úpravou vody a cisternovou přepravou, tehdy začal realizovat svůj koníček. Z rozpadlého zemědělského areálu se starým teletníkem postupně vybudoval jedinečné zázemí pro mezinárodní sportovní koňské závody.

Tisíce lidí přijedou na mistrovství, stovky každý víkend

Dnes se v Ptýrově skáče mistrovství ČR v parkuru a konají se zde také speciální noční skokové závody. I letos v srpnu na závody přijelo pět tisíc návštěvníků za jediný den. Ale v obležení je Ptýrov každý pěkný víkend. Když svítí sluníčko, na známou koňskou farmu přijede až tři sta lidí z blízkého okolí. Na rodinný výlet, nebo jen tak na kole.

Láká je otevřenost služeb, skvělá restaurace, koně i drobné pozornosti pro děti, jako je obří nafukovací trampolína. Zázemí pro veřejnost a penzion se podařilo dokončit v roce 2008. Farma Ptýrov je vedle jezdeckých aktivit skvělý tip pro svatbu, oslavu či týdenní pobyt. Nabízí zázemí pro výlety do krásného okolí, dobré jídlo a posezení v přírodě, pro fanoušky aut zajímavé Škoda muzeum či nádherné zámky a hrady.

Vytápění peletami? Stejně přirozené jako třídit odpad

Farma je sympatická svou snahou o soběstačnost a odpovědnost ke svému prostředí. Na okolních pozemcích – loukách vyrábí senáž pro krmení koní, odpady od koní používá pro hnojení. A nemůže chybět ani ekologické vytápění. Pelety naleznete vedle kotelny i ve stájích, používají se ve své slámové verzi jako podestýlka pod koně, představují alternativu k pilinám či balíkované slámě.

Když se zeptáte, proč topí dřevěnými peletami, Michal Pšenko, který se o areál stará, se pobaveně usměje: „A jak jsme měli areál vytápět? Pro nás je to stejně přirozené jako třídění odpadu, prostě to zapadá do našeho vnímání životního prostředí a odpovídá naší snaze o šetrnost.“

Penzion, restauraci a administrativní zázemí vytápí automatický kotel na pelety Atmos o výkonu 50 kW. Je zbytečné se ptát, proč zrovna tato značka. Kotle Atmos se vyrábí v Bělé pod Bezdězem v protějším údolí. Kotelna je umístěna na dvoře domu, včetně venkovního nerezového komínu, zásobník na pelety je v podkroví penzionu. Původně se jednalo o válcovou nádrž na obilí, do které cisterna firmy Waldera přiváží vždy okolo 4 tun dřevěných pelet. Celková roční spotřeba pro vytápění se pohybuje okolo 30 tun.

A jak jsou v Ptýrově spokojeni se spolehlivostí kotle a celkově s vytápěním peletami? „Zkoušeli jsme na počátku různé výrobce dřevěných pelet, což se nám vrátilo v poruchách kotle. Ale s certifikovanými špičkovými peletami ENplus funguje vytápění naprosto skvěle,“ říká Michal Pšenko.