← zpět na přehled zpráv

Panství hraběte Wratislava: tisíc hektarů lesa, pila, rybníky a doma kotel na pelety

Čtyři století hospodaří v Dírné, vesničce nedaleko Tábora, šlechtický rod Wratislavů. Z potomků prvního českého krále Vratislava II. se po r. 1948 stali řadoví občané, ale po Sametové revoluci získali svoje panství zpátky. Dnes se starají o lesy, rybníky a pole, mají vlastní pilu i malou vodní elektrárnu. Doma topí dřevěnými peletami.

Foto: Dotyk.cz

„Kdyby mě odvezli z Dírné, do tří týdnů bych zemřel,“ říká hrabě Evžen Wratislav, který žije v jižních Čechách se svými třemi dcerami, dvěma sestrami a jejich rodinami. Společně se starají o rodinný majetek. Dřívější panství – tedy 1127 hektarů lesa v dosahu 15 kilometrů kolem Dírné, 125 hektarů rybníků a rozlehlá pole – dnes sdružují pod hlavičkou rodinné firmy Wratislav.

„Les potřebuje, aby se o něj starali lidé z místa. Znají ho a mají k němu vztah. Les pak obrazně řečeno kvete a roste, jak má,“ mluví hrabě Wratislav o svém podnikání. Dřevo ze svých lesů zpracovává na vlastní pile, prodává palivové dřevo a v budově bývalého zámeckého pivovaru vyrábí podlahová prkna a palubky. Wratislavové mají také malou vodní elektrárnu.

Ráno jsem byl velkostatkář, večer velký nedostatkář

Čtyřsetletou historii šlechtického rodu narušili až komunisté. Wratislavové přežili v Dírné třicetiletou válku i protektorát, ale o veškeré majetek přišli v 50. letech. Rodina byla vystěhována ze zámku a jedenáct lidí – prarodiče, rodiče, tři tety a další příbuzní – tím přišlo o domov. „Můj děda to komentoval krásnými slovy: ráno byl velkostatkář a večer velký nedostatkář,“ vypráví Evžen Wratislav. Rodina však obec nikdy neopustila. „V dobách dobrých i špatných, Wratislavové vždycky byli v Dírné.“

Po roce 1989 získal v restitucích veškerý majetek zpátky Evženův otec, hrabě Maxmilián Josef Wratislav, který většinu svého života v socialistickém Československu jezdil po svých vlastních, tehdy ovšem státních lesích, traktorem a „vétřieskou” a na důchod roznášel v Dírné poštu. „Nadále mu říkali „pane hrabě“. Když potom došlo k navrácení majetku, místní lidi to brali tak: Vždyť to měli, tak nechť to teď mají dál,“ vzpomíná Evžen Wratislav na otce.

Pán lesa topí dřevěnými peletami

Na zámku Evžen Wratislav nebydlí, přestože už opět plně náleží šlechtickému rodu: „Co bychom tady dělali na zámku?“ Ubytovat se v něm naopak mohou návštěvníci Dírné, je z něj penzion o pěti pokojích, kde se často pořádají také svatby. Hrabě se svou rodinu bydlí v budově nad zámkem, kde za socialismu vyrůstal. Dobu, kdy nám zámek patřil, jsem nezažil. Za socialismu se využíval pro pionýrské tábory. V zámeckém parku byly stany, chatky a volejbalové hřiště. S místními kluky jsme hráli nohejbal proti Pražákům,“ vzpomíná Evžen Wratislav.

Asi byste hádali, že Wratislavové budou doma vytápět dřevem. A trefili byste se, ale jenom napůl. V kotelně domu č. 3 totiž najdeme kotel na pelety ÖkoFEN, s pohodlným automatickým vytápěním a dopravou pelet ze zásobníku až přímo do kotle. V roce 2016 hrabě Evžen nahradil původní kotel na tuhá paliva s ručním přikládáním tímto novým, automatickým. Práce se dřevem si rodina Wratislavů užije přes den až dost, proto dali přednost ekologickému, čistému, ale výrazně komfortnějšímu vytápění peletami. Kotelna je dálkově řízena pomocí chytré aplikace myPelletronic, která umožňuje vzdálený přístup majiteli i servisnímu technikovi.

Nemusím být adeptem na krále, abych si přál řadu věcí změnit

Šlechtický rod Wratislavů je doložený od roku 936. Kdyby se obnovila monarchie, Evžen Wratislav by jako současná hlava rodu mohl usednout na český trůn. Měl by na něj nárok coby potomek prvního českého krále Vratislava II. z rodu Přemyslovců. Chtěl by se stát panovníkem? Nedovedu si představit, že by tu byla monarchie. Ale když pozoruji dění v této zemi, mnohé bych si představoval jinak. Nemusím být ani adeptem na krále, abych si přál řadu věcí změnit. Vadí mi, že nedokážeme potrestat lumpy, kteří dělají nepravosti.“