Vytápění obecních objektů. Jde to i bez uhlí, dokazuje Horní Jiřetín

11.12.2019

Nedávno jsme přinesli rozhovor s Vladimírem Buřtem, starostou Horního Jiřetína. V obci, která si na vlastní kůži zažila, za jakou cenu se u nás topí levným uhlím, se rozhodli na vlastním příkladu dokázat, že není problém dřevěnými peletami úspěšně a úsporně vytápět obecní objekty a obecní bytové domy. Dnes už se přidávají k odběratelům dřevních pelet také místní soukromí vlastníci rodinných domů a bytů. A ve stopách Horního Jiřetína se chystá vykročit čím dál více menších i větších obcí.

KULTURNÍ DŮM

Kulturní dům byl před sedmi lety první vlaštovkou peletového vytápění v Horním Jiřetíně. „Změna to byla obrovitá hlavně v tom, že začalo být prostě teplo,“ vzpomíná starosta. Tepelný komfort je nesrovnatelně vyšší. V dobách, kdy se topilo ve starých uhelných kotlích, nebylo možné vytápění regulovat a spalováním navíc vznikal šílený zápach. Když se skládalo uhlí, zablokovala se ulice na celý den. Od roku 2011 vytápí kulturní dům dva navzájem propojené peletové kotle Atmos, každý o výkonu 50 kW. Za rok se tady spálí pelety za 150 tisíc Kč. „Varovali nás, že bude vytápění peletami dražší vzhledem k velikosti objektu. Ale nakonec se ukázalo, že dáváme za pelety míň, než jsme dávali za uhlí. Máme za sebou sedm sezón, takže už můžeme srovnávat celkové náklady,“ počítá starosta.

V kulturním domě navíc chystají nové rozvody, které budou mít více okruhů, a tak umožní vytápět jenom ty místnosti, které se právě používají. Teď se kvůli starým rozvodům zbytečně vytápí souběžně hlavní sál, baletní sál, zasedací místnost, knihovna i kanceláře. Půlmilionovou investici, která však nakonec povede k finančním úsporám, ovšem musí nejdřív schválit obecní zastupitelstvo. Komfort vytápění by zase zvýšilo peletové silo, odkud by se pelety mohly automaticky dopravovat rovnou do kotle. Jednou za čas by palivo do sila nafoukala peletová cisterna. Zatím do kulturního domu dovážejí pelety v sáčcích, závozy jsou několikrát ročně vždy po šesti tunách.

JEDNOTA

Peletový kotel Atmos s výkonem 20 kW zvládá vytopit objekt, který vznikl přestavbou původní komunistické Jednoty, kde se topilo uhlím. „Je to absolutně čisté topení, z komína se nevalí hustý dým, neotravujeme sousedy,“ pochvaluje si starosta. V rekonstruovaném, dobře zatepleném objektu dnes sídlí praktický lékař, zubař, kadeřnictví, obchod s potravinami a infocentrum, které je otevřené pouze v létě během turistické sezony. Vytápění je možné utlumovat v jednotlivých částech objektu v době nepřítomnosti nájemců. Teplota se reguluje dálkově, přes mobil i počítač, což správce objektu oceňuje zejména o víkendech a ve svátky. „Za největší vychytávku považuji akumulační nádrž o objemu tisíc litrů, která výrazně ušetří starty peletového hořáku,“ dodává správce objektu Zdeněk Bendl. Obdobné řešení se chystá také pro další obecní objekt, kde bude veterinární ordinace a zázemí pro údržbu obce.

BYTOVÉ DOMY

Ještě než začne letošní topná sezóna, chystají se v Horním Jiřetíně udělat centrální peletovou kotelnu pro bytový dům č.p. 95 se sedmi byty. Dřevěné pelety budou volně ložené, nafoukané cisternou přímo do sila, odkud se budou automaticky dopravovat ke kotli, a tak nebude nutné přikládat. Počítá se také s novým, moderním fasádním komínem a výměnou všech rozvodů a radiátorů za výkonnější. Důležitou funkci bude mít ekvitermní regulace a akumulační nádrž. Spravedlivé vyúčtování tepla pro jednotlivé byty zajistí indikátory topných nákladů, které bude mít každé topné těleso. Odečítají se na dálku, takže není problém s rozpočítáním nákladů mezi jednotlivé byty. Stejné změny později čekají také další dva bytové domy s patnácti a čtyřmi bytovými jednotkami.

ŠKOLA

V základní škole, která je dobře zateplená, vyměnili uhelné kotle za tepelná čerpadla. Investice byla vysoká, šlo o kombinaci s fotovoltaikou na střeše, která vyrábí elektřinu, což snižuje náklady na provoz tepelných čerpadel. Pro největší mrazy, kdy potřeba tepla přesahuje možnosti tepelných čerpadel, byl ponechán ve staré kotelně uhelný kotel. V posledním roce však začal téct, a proto sem instalovali peletový automat včetně většího textilního zásobníku. Důkaz o škodlivosti uhelného vytápění dosud podává školní střecha. „Mastné saze tam budou navěky. Třicet let se nám tady tvrdí, že ekologické uhelné kotle jsou v pořádku, že z nich nic nejde a nic nedýcháme. Tady je důkaz, ať rodiče vidí, co děti dýchaly, když si otevřely v zimě ve třídě okno,“ upozorňuje správce Zdeněk Bendl.