Vytápění peletami

Levnější než plyn a elektřina, zdravější než uhlí a pohodlnější než dřevo – takové je vytápění dřevěnými peletami. Každý rok se prodlužuje seznam domácností, obytných domů, veřejných budov i firem, které vytápí kotle a kamna na pelety.

Pelety se uplatní jak v rodinných domcích a chatách, tak ve větších budovách, jako jsou penziony, restaurace a podobně. Automatické přikládání ušetří práci personálu. Pelety také nepotřebují žádné speciální zacházení při manipulaci, moderní dopravci vám je dovezou až k domu (i v horách) a umožňují snadné a ekonomické skladování. Čím více máte skladovacích prostor, tím levněji můžete pelety nakoupit, protože je budete moci objednat dopředu za letní ceny na celou topnou sezonu.

Kde se topí peletami

Pelety jsou univerzální palivo, které můžete použít na vytápění různých typů objektů. Větší budovy zvládnou kaskádové kotelny na pelety.

  • rodinné domy
  • chalupy, chaty a hausbóty
  • bytové domy
  • penziony, restaurace a další zařízení
  • školy, školky i dětské domovy
  • další typy budov (pivovary, kliniky, zámky a další)

Svůj statek vytápí peletami například zpěvák Richard Krajčo nebo herec Jarmil Škvrna, rodinný dům zase Lou Fanánek Hagen, hokejista Jozef Golonka nebo biokuchařka Hanka Zemanová, kliniku Roman Šmucler. Soutěž o co nejvyšší počet obecních domů vytápěných peletami zase vyhrává Horní Jiřetín, vesnice na samém okraji limitů těžby na úpatí Krušných hor, která s uhlím nechce už mít nic společného.

Jitkovský mlýn patří k mnoha českým penzionům, které vytápějí pelety
Jitkovský mlýn patří k mnoha českým penzionům, které vytápějí pelety

Výhody topení peletami

Příznivá cena

Dřevěné pelety vyjedou levněji než elektřina, topný olej i plyn. Ceny fosilních paliv se dlouhodobě zvyšují, protože zásoby ropy a zemního plynu ubývají a postupně dochází k jejich vyčerpání. Ani zásoby uhlí nebudou stačit napořád. Naopak dřevních pelet je a bude dostatek. Jejich cena je už dlouho stabilní, náklady na topnou sezonu jsou srovnatelné s hnědým uhlím.Navíc se pelety dají nakupovat na jaře za výrazně nižší ceny než na podzim. Kdo má velké silo a vzpomene si včas, ušetří až 15 % oproti těm, kteří nakupují na poslední chvíli před zimou. Naopak se nedoporučuje šetřit na kvalitě – kupovat je třeba jen pelety vysoké kvality ENplus A1, protože pelety horší kvality mají také nižší výhřevnost, spálíte jich za sezonu víc a nakonec neušetříte.

Topení bez práce

Vytápění dřevěnými peletami by zvládlo i dítě. Vše může fungovat automaticky, bezobslužnost je potom srovnatelná s plynovým vytápěním. Jedinou podmínkou je celosezónní sklad pelet, kam jednou za rok nafouká cisterna zásobu pelet na celou zimu. Odtud už vede šnekový dopravník přímo do automatického kotle, který si sám přikládá pelety do zásobníku, zapaluje se i čistí.

Své o tom ví v penzionu Bejčkův mlýn, který od roku 2009 vytápí kaskáda automatických kotlů na pelety. „Celou obsluhu kotelny zvládnu sama. Dříve jsme museli mít kotelníka, který obsluhoval starý kotel na uhlí a dřevo, dnes ho už vůbec nepotřebuji,“ pochvaluje si majitelka Alena Odutová.

Sytém komfortního vytápění peletami: 1) cisterna s peletami, 2) peletové silo s podavačem, 3) automatický kotel na pelety, 4) akumulační nádrž

Ovládání na dálku

Peletový kotel nebo kamna tedy topí sama, čekají jenom na povel. A ten může přijít i na dálku, proto je peletové vytápění vhodné pro rekreační chaty. Kotel nebo kamna se zapnou dálkově přes SMS a celá rodina přijíždí už do vytopené chalupy. V obytných domech zase udržuje tepelný komfort termostat, kde se nastaví požadovaná teplota a kotel se sám zapaluje podle potřeby.

„Na mobilu nastavím teplotu a už je slyšet, jak se do hořáku sypou peletky. Stačí pár vteřin a je vidět plamen,“ popisuje Petra, majitelka peletových kamen z Rychnova u Jablonce nad Nisou. Velkou výhodou je dálkové ovládání i pro podnikatele, kteří nemusí do spravovaného objektu docházet, ale mohou tepelný komfort svých hostů nebo zaměstnanců sledovat na dálku, aniž by opustili domov.

Dřevem a dřevními palivy u nás topí asi 1,5 milionu domácností
Dřevem a dřevními palivy u nás topí asi 1,5 milionu domácností

Čistý provoz

Oproti uhelnému kotli je peletové vytápění neskonale čistší. Spalování je natolik dokonalé, že vzniká jen minimum popela, který se navíc dá využít jako hnojivo nebo i vynikající leštidlo. Neskladuje se uhlí ani dřevo, navíc do kotelny v podstatě není potřeba chodit. Svědectví o čistém provozu podává například biokuchařka Hanka Zemanová, která hned vedle kotle postavila do technické místnosti pračku, nebo herec Jarmil Škvrna, který ve své originální peletové kotelně pravidelně suší čisté prádlo.

Zdravý vzduch

Kdo by chtěl zamořovat vlastní obec emisemi, které vznikají při spalování uhlí? Emise vadí už novorozencům, u starších dětí způsobují astma a také urychlují stárnutí. Velkou část smogu v českých vesnicích přitom mají na svědomí právě domácnosti, ne průmyslové provozy. Za zdraví našich děti tak skutečně odpovídáme sami.

Dřevěné pelety patří v tomto směru k nejčistším palivům a kotle i kamna na pelety patří do tzv. 5. emisní třídy, tedy jsou mezi nejčistšími na trhu. Pelety nezvyšují obsah C02. Neobsahují skoro žádnou sýru nebo prach a je z nich velice málo popele. Svým rozhodnutím tak můžete znatelně ovlivnit životní prostředí vaší vesnice.

Lokální původ

Když topíme peletami, využíváme dřevo z našich českých lesů. To ocení zejména ti, kteří touží po nezávislosti. Zatímco prakticky veškerý plyn spotřebovaný v Česku pochází z Ruska, pelety si vyrábíme sami a ještě většinu vyvážíme do západní Evropy. Jisté, že u nás pelet je a bude dostatek.

Jako bonus navíc podpoříte regionální ekonomiku a ušetříte za dopravu, pokud si vyberete tu nejbližší z českých peletáren, které zpracovávají dřevo z našich lesů. Je jich u nás už přes třicet. 96 % z nich už vyrábí pelety nejvyšší kvality z kategorie ENplus A1. Vyhledejte si nejbližší peletárnu přes Národní vyhledávat pelet:

Koupitpelety

Pomáháme planetě

V jakém prostředí budou žít naše děti, co je pravdy na globálním oteplování, kdy se vyčerpají omezené zdroje, kterými Země disponuje? Na tyto otázky neznáme odpovědi, každopádně víme, že dřevěné pelety patří k tzv. obnovitelným zdrojům energie, protože dřevo v lesích vyroste zas a znova. Při jejich spalování navíc vzniká jen minimum škodlivých emisí.

Pelety tedy můžeme spalovat s čistým svědomím, že neodčerpáváme přírodní zdroje a neničíme budoucnost vlastním dětem. Stejně jako si už více než třičtvrtiny české populace zvykly třídit odpad, čisté vytápění se snad brzy stane taky standardem.