Doprava pelet

Distribuce pelet se provádí buď v pytlích o hmotnosti kolem 15 kg, ve velkých textilních vacích (Big Bag) o hmotnosti kolem 1 tuny nebo komfortně cisternovým automobilem s pneumatickou dodávkou pelet flexibilní­mi hadicemi.

Pelety lze často objednat přes internet. Pokud bydlíte v blízkosti některé z peletáren, sáčkované pelety si můžete obvykle po předchozí domluvě vyzvednout osobně a přepravit na vlastní náklady. Moderní doprava cisternami významně přispívá k celkovému pohodlí při vytápění dřevěnými peletami. V Rakousku a Německu představuje dovoz  a nafoukání cisternou dominantní způsob dopravy pelet. Jeho bezpracnost výrazně přispěla k rozhodnutí zákazníků pořídit si topení na pelety.

 

Schéma výroby a distribuce pelet

schema vyroby pelet

Doprava dřevěných pelet cisternou

Cisterna pomocí kompresoru a stlačeného vzduchu dopraví pelety hadicí přímo do skladovacího prostoru pelet až do vzdálenosti 30 metrů. Součástí systému je certifikovaná váha, která měří hmotnost pelet. Z pohledu zákazníka se jedná o bezpracný způsob zásobení se peletami. Pro bezobslužné plnění zásobníku je nutný kvalitně stavebně připravený sklad a kotelna – suché silo či sklep, nejlépe s podavačem do kotle. Spojení cisternového zásobení peletami a podávacího systému pelet do kotle znamená vysoce komfortní obsluhu.

Rozvoj komfortní dopravy pelet v Česku na příkladu firmy CDP Ivory