← zpět na přehled zpráv

Chcete levné a ekologické palivo, které vytopí váš dům? Vyzkoušejte peletky

Bydlíte v domku nebo se plánujete z bytu do nového hnízdečka přestěhovat? Pak možná řešíte, jaký typ vytápění zvolit. Možná už vás nebaví platit majlajnt za elektrické nebo plynové vytápění, sekat dříví a co chvíli přitápět, sledovat jeho ceny a platit za drahou dopravu. Možná je čas dát šanci dřevěným peletám.

Podívejte se, jaké výhody vám tyto malé dřevěné válečky mohou přinést. Topení peletami je totiž moderní, ekologické, levné a ve srovnání s topením dřevem nebo uhlím také méně časově náročné.

Výhody jsou nepopiratelné

Je známo, že Češi jsou podnikaví, a jakmile se objeví příležitost, hned po ní sáhnou. Není tedy divu, že i ve výrobě pelet jsme se zakrátko dostali mezi světovou špičku. Velká konkurence pak tlačí cenu dolů při zachování vysoké kvality, která je navíc přísně sledovaná a každý balík pelet je označený třídou jakosti.

Pelety jsou levné také proto, že jde vlastně o výrobu z odpadu, konkrétně z pilin z dřevovýroby. Ty jsou za vysokého tlaku slisovány do malých válečků, které mají vysokou výhřevnost a zanedbatelnou produkci popela.

Kolik zaplatíte

Cena za topení peletami, stejně jako v případě topení plynem, elektřinou, uhlím nebo dřevem, závisí na mnoha faktorech. Ve srovnatelných podmínkách je ovšem prokázáno, že topení peletami jasně poráží elektřinu i plyn. Ve srovnání se dřevem jsou sice dražší, ovšem odpadne vám řada starostí.

Při topení dřevem potřebujete mnoho místa na jeho uskladnění a musíte často přikládat. Pokud si také dřevo sami nesušíte, nikdy nevíte, co si vlastně kupujete. Na rozdíl od pelet totiž ne každé dřevo do krbu patří.U pelet máte navíc díky značení každého balení jistotu, že jsou kvalitní a vašim krbovým kamnům neublíží.

Topení peletami je komfortní

Moderní kotle na biomasu, v našem případě pelety, fungují automaticky. Samy se dle potřeby zapálí, samy si dávkují potřebné množství topiva, samy se vypnou. Díky zásobníku se o topení nemusíte i několik dnů starat. Jedinou nevýhodou se tak zdá být pořizovací cena, která je v řádu desítek tisíc korun. Ale i zde musíme upozornit, že ostatní kotle nejsou zase o tolik levnější, a v případě kotle na peletky máte možnost zažádat o kotlíkovou dotaci, která vám pokryje velkou část pořizovacích nákladů.

Článek vyšel 6. ledna 2019 na serveru denikplus.cz.