← zpět na přehled zpráv

Co použít na vytápění? Zkuste dřevěné pelety

Topná sezóna představuje velkou zátěž pro rodinný rozpočet. Ceny za energie stoupají, takže se stále více lidí uchyluje k řešení v podobě kotlů na pevná paliva.

Zde je možné využít několik druhů topiva. Oblíbené je zejména dřevo, jehož cena je poměrně nízká a je dostupné v různých formách. Vhodným řešením jsou hlavně dřevěné pelety. V čem spočívají jejich výhody a pro jaké použití jsou vhodné?

Jak na peletách ušetřit? Je třeba nakupovat na jaře a uskladnit volně ložené pelety.

Jak na peletách ušetřit? Je třeba nakupovat na jaře a uskladnit volně ložené pelety.

Nízká cena za vytápění

Výraznou předností dřevěných pelet je jejich cena. Vynikají velmi dobrou výhřevností a při spálení vzniká jen malé množství popela. Kolik konkrétně záleží na druhu pelet a na tom, z jakého dřeva jsou vyrobené. Cena pelet se může drobně lišit, ale v zásadě jde o levnou variantu pro vytápění. Je to z toho důvodu, že se pro výrobu používá v podstatě dřevěný odpad vznikající při běžné výrobě. Ten se lisuje a výsledkem jsou pelety.

Ideální do automatických kotlů

Výhody dřevěných pelet ocenili i někteří výrobci kotlů, kteří vymysleli chytrá automatická řešení. Ta využívají automatické dávkování podle potřeby. Jednou za čas stačí doplnit zásobník a kotel si už sám poradí. S peletami se i snadno manipuluje, protože nešpiní a jsou téměř bezprašné. Díky tomu se hodí i pro využití v domácích krbech a podobně. Při volbě správného kotle můžete i značně ušetřit, protože využije získanou energii efektivně a zbytečně se nepřehřívá.

V porovnání například s uhlím je dřevo více ekologickou variantou. Konkrétně pelety neobsahují nic jiného než samotné dřevo, takže i výsledný popel je nezávadný. Nemusíte ho tedy nutně vyhazovat, ale dá se použít jako zahradní hnojivo. Až si budete vybírat nový kotel, či palivo, zkuste myslet i na tyto důvody. Dřevěné pelety představují univerzální a pohodlně využitelné palivo pro topení klidně během celé sezóny.

Vybírejte pelety s certifikací

Až budete vybírat svého dodavatele pelet, řiďte se především tím, zda najdete na obalu kulaté razítko ENplus. Jedině certifikovaní dodavatelé vám dovezou vždy palivo stejné, vysoké kvality, tedy s vysokou výhřevností, neodrolené, s nízkým obsahem popela.

–> Svého lokálního, certifikovaného dodavatele si můžete vyhledat na webu www.koupitpelety.cz.

Naopak vyhněte se necertifikovaným peletám dováženým z Východu, protože ty mají mnohem nižší výhřevnost, spálíte jich tedy nakonec za topnou sezonu mnohem víc a neušetříte. Problémy naopak může způsobit, pokud si necháte celé silo zaplnit nekvalitním palivem, kterého se budete potom těžce zbavovat. Necertifikované pelety vám přitom mohou i poškodit hořák, dlouhodobé spalování nekvalitních pelet rozhodně snižuje životnost kotle.