← zpět na přehled zpráv

Designérka Patricia Urquiola: Kamna na pelety v duchu minimalismu

Peletová kamna se mohou stát architektonickou dominantou interiéru, zejména když na jejich vývoji spolupracují renomovaní designéři. Patricia Urquiola navrhla kamna pro italskou firmu MCZ, jejíž výrobky do Česka dováží firma Krby Pinc. Patricia Urquiola pro MCZ vytvořila návrhy, které pojmenovala jednoduše “Wall”. 

Co vás inspirovalo při návrhu peletových kamen?

Kamna chápu jako architektonický prvek, který musí zapadat do interiéru, musí splynout s domem, kde je instalován. Chtěla jsem proto dosáhnout mimořádně minimalistického designu. Zvolila jsem jednoduchý geometrický tvar: válec. Kamna z černé oceli stojí u zdi jako dekorativní prvek a veškeré technické prvky, trubky, ventilátory jsou skryty.

Důležitou součástí kamen je velmi atraktivní detail: podstavec. V nabídce jsou podstavce z přírodních materiálů, jako je kámen, dřevo, mramor nebo cement, které vhodně doplňují černou ocel. Líbilo se mi hlavě použití mramoru, což je materiál, který má v Itálii historickou tradici. Díky této variabilitě jde o prvek, který propojuje kamna s  vaším domovem – podstavec si zvolíte podle toho, co se nejlépe hodí k vašemu interiéru a k vám osobně.

V čem se návrhy kamen liší od navrhování nábytku?

Ať už pracuji na jakémkoli projektu, z pozice designérky je pro mě nejdůležitější najít řešení, které bude inovativní a účelné. Chci, aby produkt ocenili především lidé, kteří ho budou využívat a zažívat. Usiluji o to, aby došlo k hlubokému propojení mezi objektem a jeho uživateli.

Libí se mi, že kamna na pelety mohou být stylovými interiérovými prvky, které jsou navíc s námi interakci. Jednak z tradičního úhlu pohledu – živý oheň v interiéru dokáže každého oslovit, vzít za srdce, je to velmi romantické. Ale peletová kamna jsou navíc chytré objekty navržené tak, aby s námi komunikovaly skrze aplikace v našich mobilních telefonech. A tyto konverzace s objekty budou v blízké budoucnosti probíhat čím dál častěji, stane se z nich něco běžného.

Pro vás je to poprvé, kdy jste navrhovala kamna na pelety. Jak tu zkušenost hodnotíte?

Měla jsem velkou radost, že můžu navrhovat peletová kamna. Jako designérka dokážu ocenit, když je produkt funkční a také udržitelný, šetrný k životnímu prostředí. My designéři se musíme zabývat udržitelností všech objektů, které nás obklopují. Trend je takový, že se snažíme už při návrhu zvažovat způsoby, jak využíváme energii – ať už jde o výrobu nového objektu, jeho dopravu nebo spotřebu. Kamna na pelety jsou v tomto ohledu dokonalým zařízením. Vysoká účinnost kamen na pelety (přes 90 %) zajišťuje čisté spalování, kamna jsou neutrální z hlediska emisí CO2. Pelety se vyrábějí a dovážejí pokud možno lokálně, a to je taky skvělé.

Patricia se narodila ve španělském Oviedu, ale pracuje a žije v Miláně.

Zdroj: MCZ