← zpět na přehled zpráv

Dřevěné brikety a pelety – proč přejít na ekologická paliva?

Jaké vlastnosti mají dřevěné brikety a pelety? Obsahují chemické látky? Jaká je jejich výhřevnost? Jaké jsou základní informace o těchto stále oblíbenějších ekologických palivech?

Co jsou brikety

Brikety jsou vyrobeny z čistých suchých pilin různých dřevin pomocí vysokého tlaku. Jsou naprosto ekologickým palivem, jelikož k jejich výrobě nejsou použity žádné chemické přísady ani lepidla. Jsou lisovány pod velkým tlakem, ten postačí k tomu, aby se nerozpadly. Jejich výhodou je že nedehtují a mívají velmi nízkou popelnatost. Brikety mohou být rozděleny podle dřevin, ze kterých jsou vyrobeny. Účinnost briket se pohybuje okolo 90%.

Co jsou pelety

Pelety jsou taktéž vyrobeny z čistých suchých pilin, bez kůry a jsou lisovány pod vysokým tlakem. Pojivem je v nich přírodní lignin obsažený ve dřevě. Ten se při vysoké teplotě způsobené třením změní v pojivo, tenký plastický film. Takže stejně jako brikety, ani pelety neobsahují žádná umělá pojiva ani chemické přísady. Pelety jsou použitelné v peletových kotlích, krbech, v kotlích s automatickým podáváním a v plně automatizovaných kotlích.

Dřevěné a kůrové brikety

Dřevěné brikety jsou vhodné pro denní i noční topení. Kůrové brikety jsou obzvláště dobré pro dlouhodobé a rovnoměrné udržování teploty během noci, jejich doba hoření se totiž pohybuje okolo 10 až 16 hodin. Jsou vyrobeny z čištěné kůry s minimálním podílem dřeva. Dřevěné i kůrové brikety jsou vhodné k topení v krbech i krbových kamnech, mohou se použít ve sporácích i kachlových pecích a v kotlích centrálního vytápění na pevná paliva.

Účinnost pelet a briket se pohybuje okolo 90%. Navíc jedna tuna briket má výhřevnost stejnou jako čtyři kubické metry ukládaného štípaného dřeva. Skvělý důvod pro změnu na tato ekologická paliva!

Článek vyšel 19. 2. 2019 na webu bydleni.cool