← zpět na přehled zpráv

Jak uspět s žádostí o dotaci na peletový kotel? Hlavně neotálet!

Žadatelka o kotlíkovou dotaci ve Středočeském kraji, kde další výzvu zatím nechystají. Vystačit si Pražané musejí s Čistou energií. FOTO: Radek Plavecký, Právo

Žadatelka o kotlíkovou dotaci ve Středočeském kraji. FOTO: Radek Plavecký, Právo

O příspěvky na výměnu starých neekologických kotlů za nové je v Česku obrovský zájem. V rámci druhé vlny kotlíkových dotací lidé ve většině krajů už podali tolik žádostí, že budou finanční prostředky rychle vyčerpány. Netrpělivě se tak čeká na třetí, poslední vlnu státní podpory.

Smyslem programu je nahradit v domácnostech staré neekologické kotle zejména na uhlí. To je považované za levný zdroj, u někoho tak může panovat obava z vyšších provozních nákladů při přechodu na ekologičtější řešení.

„Přechod z uhlí na dřevní pelety neznamená žádný velký skok, náklady jsou srovnatelné. A není to jen o ceně, když si k uhlí připočtete pracnou obsluhu, špínu, zápach a zátěž životního prostředí, topení peletami je jednoznačně výhodnější,“ vysvětluje Tomáš Krčil ze společnosti Stora Enso, která na Vysočině provozuje jeden z největších českých závodů na výrobu pelet.

Zájemci o státní příspěvek by se neměli nechat odradit situací, kdy jejich krajský úřad v aktuální vlně už příjem žádostí pozastavil. Žádost mohou klidně podat a budou zařazeni do zásobníku žádostí v dalším kole. V něm pak budou vyřízeni přednostně.

„Doporučuji s žádostí neotálet, neboť nejstarší kotle 1. a 2. emisní třídy bude od roku 2022 zakázáno provozovat. Kotlíkové dotace jsou jedinečná šance, jak se k novému kotli např. na dřevní pelety dostat za zlomek jeho běžné ceny,“ říká Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.

Zpráva vyšla na TZB-info.