← zpět na přehled zpráv

Kamna i sporáky umějí mile překvapit

Širokou škálu moderních i retro designů, výhled na oheň, sálavé teplo, případně možnost něco uvařit a upéct – to vše nabízejí spotřebiče na pevná paliva. 

I když nás při jejich výběru zaujme nejdříve vzhled a cena, zajímat by nás měly hlavně jejich vlastnosti, např. výkon adekvátní našim požadavkům a jeho regulace. Dále jsou to možnosti napojení na komín, akceptované druhy paliva, jeho spotřeba podle výkonu, možnosti skladování, údržba.

Nabídka spotřebičů

Jako doplňkový i hlavní zdroj vytápění se nejvíce prodávají plechová, kachlová a litinová krbová kamna, ale i sporáky s přidanou hodnotou, jíž je příprava jídla (podívejte se do naší galerie kamen). Plechový plášť se nahřeje nejrychleji a také rychle zchladne. Kachle drží teplo déle, spojení plechových kamen s kachlovým obložením bývá optimální k poměru cena/výkon. Litinové spotřebiče se nahřívají nejdéle a také podstatně déle pak teplo vydávají.

Podle způsobu předávání tepla se rozlišují krbová kamna sálavá (jednoplášťová), která teplo do místnosti předávají sáláním přes povrch kamen, a konvekční (dvouplášťová), která uvolňují teplo do prostoru speciálními průduchy. Sporáky na pevná paliva s troubou či bez ní jsou většinou ozdobou rustikálních kuchyní. Vytápějí prostor sálavým teplem všemi směry, nejvíce zepředu a plotnou. Na většině z nich uvaříme, ohřejeme jídlo, v troubě pečeme – na prosklených dvířkách bývá teploměr ukazující klima uvnitř.

Krbová kamna i sporáky s teplovodním výměníkem umožňují připojení stávajících či nových topných těles (centrální kotel, radiátory, případně zásobníkový ohřívač vody). Zvládnou vytápět celý dům, sporák je konstruován tak, aby při funkci vaření a pečení byl využit jeho potenciál i k vytápění dalších místností.

Komín je důležitý

Pro připojení spotřebiče na pevné palivo potřebujeme otvor do komína vedle kamen/sporáku. Důležité jsou výška, tah komína a průměr kouřovodu – tyto údaje nalezneme v informacích dodavatele komína. Na jejich základě nám prodejce doporučí vhodný model kamen.

  • Keramické komíny pro spotřebiče na pevné palivo jsou většinou konstruovány jako univerzální, tedy pro vysoké teploty (odolné při vyhoření) i pro mokrý provoz (kondenzát). Odolávají abrazivním účinkům a agresivním spalinám (hnědé uhlí, některé druhy pelet).
  • Lehké třívrstvé nerezové komínové systémy se hodí i pro dodatečnou stavbu, nevyžadují základ. Mohou být použity jako vnitřní i fasádní bez složitých stavebních úprav, montují se suchým způsobem.
  • Výhodná a odolná je kombinace lehkých nerezových systémů s univerzální tenkostěnnou keramickou vložkou. Kovové materiály vnitřní vložky také odolávají vyhoření i účinkům kondenzátu, ve srovnání s keramikou však vykazují nižší odolnost při použití v agresivním prostředí i v případě abrazivního účinku spalin.

Zprovoznění kamen, sporáku a jejich napojení na komín svěříme odborné firmě!
Chcete se o komínech dozvědět víc? Čtěte tento náš článek.

Pevná paliva

Nejčastěji využívaným palivem jsou pelety. Vyrábějí se lisováním dřevních zbytků (hoblin, štěpky, pilin). Vynikají vysokou výhřevností a minimálním množstvím zbytkového popela, u kvalitních dřevních pelet je to méně než 1 % z původního množství paliva. Popel zužitkujeme jako složku kompostu, v zimě poslouží jako posyp na namrzlé schody.

Spolehnout se můžeme i na kvalitní dřevěné válcové brikety z pilin a hoblin (dub, buk, smrk) bez dalších pojiv a příměsí, ale také na brikety z uhlí.  Klasikou jsou dřevěná polena o různých délkách a průměrech, jejichž velikost volíme podle rozměrů topeniště/ ohniště. Jejich vlhkost by neměla překročit 20 %, jinak se teplo spotřebuje na její odpaření, čímž vznikají nežádoucí spaliny a interiér se vytápí pomalu.

OKOLÍ SPOTŘEBIČE

* Podlaha má být vzhledem k hmotnosti krbových kamen dostatečně pevná a nosná.
* Máme-li v interiéru dřevěnou podlahu, položíme v okolí kamen či sporáku podložku z plechu nebo z tvrzeného kaleného skla. Na zemi může být i keramická dlažba.

SPRÁVNÝ VÝKON 

* Určuje ho velikost vytápěného prostoru v m3 (plocha x výška místnosti).
* Vycházíme z předpokladu, že 1 kW vyhřeje v průměru asi 30 m3. Hodně ovšem záleží na tom, jak je dům starý a izolovaný.

Článek původně vyšel v Dům a bydlení.