← zpět na přehled zpráv

Kůrovcová kalamita, ceny dřeva a pelet

Kůrovcová kalamita zachvátila české lesy. Jak se promítl nadbytek dřeva do cen pelet? Vladimír Stupavský připravil pro server TZB-info rozhovor s Markem Řebíčkem, ředitelem společnosti Waldera, a Ing. Hynkem Mandulou, zástupcem dřevařské skupiny Pfeifer.

“Cena kulatiny dramaticky klesá. ČR je z hlediska kůrovcové kalamity na tom nejhůře. Nyní už i Německo a Rakousko má svého kalamitního dřeva dostatek a dřevo z ČR nepotřebují. Kulatina odsud nemá žádný odbyt,” říká k ceně dřeva Ing. Hynek Mandula.

“Ještě před kalamitou jsme exportovali kolem 5 milionů m 3 kulatiny a velká pila zpracuje kolem 1 milionu m 3, tj. bezpochyby by se tu další jedna dvě pily uživily,” říká Marek Řebíček k problematice nedostatku zpracovatelské kapacity.

“Ale to je investice v řádu let. Než se nová pila naplánuje, povolí a nakoupí technologie, to nemá rychlé řešení,” dodává Řebíček.

“Do ceny pelet samozřejmě vstupuje cena piliny jako suroviny, ale ještě větší vliv má evropský trh. Rozdíl ceny pelety mezi teplou a studenou zimou je kolem 20 %, což je hodně,” říká Mandula.

“Po avizovaném navýšení výroby u dvou velkých českých výrobců se zařadíme mezi špičku v Evropě. Pro české spotřebitele je pelet dostatek,” říká Ing. Vladimír Stupavský.

“Pelety zatím stíháme dodávat, ale tím, že se ochladilo, poptávka skokově stoupla a poptávka převyšuje kapacity. Zvýšila se poptávka z ČR i ze zahraničí a je třeba počítat s dodávkou v řádu týdnů,” říká Řebíček a dodává, že již dlouhou dobu apelují na zákazníky, aby nakupovali na jaře a v létě, kdy je nejlepší cena. Včasným nákupem se tak vyhnou značnému cenovému výkyvu.

Variantou je i domluvit s výrobcem systém dodávek, případně roční cenu, prostě hlavně nespoléhat na dodávku v plné sezóně. Mandula k tomu dodává příklady ze zahraničí, kde fungují distributoři pelet, kteří v létě nakupují a v zimě prodávají. A zatímco Itálie je největším odběratelem sáčkových pelet, Německo a Rakousko odebírá spíše pelety volně ložené v kamionech a cisternách.

Celý rozhovor můžete sledovat zde.