← zpět na přehled zpráv

Pelety dostávají zelenou

Nejvíce domácností stále topí kotli na pevná paliva a plyn, případně na elektřinu. Při výměně však lidé už často volí alternativní zdroje vytápění.

Ceny kotlů na tuhá paliva začínají zhruba na 40 tisících korunách. Na jeho pořízení však nelze využít žádnou z dotací. Ve výsledku tak tato nejlevnější varianta může být dražší než jiná komfortnější a ekologická. Pořízení plynového kotle je o něco dražší, lze na něj sice využít dotace a je to i velmi pohodlné topení. Cena plynu však roste, ještě více pak cena elektřiny. Na popularitě proto dlouhodobě získávají výhodnější a šetrnější zdroje tepla.

Využijte energii biomasy

Ekologickou variantou topení jsou také peletové kotle. Jako zdroj paliva v tomto případě slouží pelety. Jde o biomateriál – tedy různý dřevěný odpad, piliny či kůra – který se lisuje do malých válečků.

Pelety velmi dobře hoří a mají vysokou účinnost. Obsahují totiž maximálně 10 % vody. Složitého přikládání se obávat nemusíte. Pelety se totiž nasypou do zásobníku s dávkovačem, který se postará o přikládání. Cena samotného peletového kotle se pohybuje od 80 tisíc korun. Pokud to velikost vašeho domu dovolí, stojí za zvážení i pořízení peletového sila pro skladování volně ložených pelet. „Pak můžete využít dodávku cisternou, která nafouká pelety přímo do vašeho skladu, odkud se potom automaticky dopravují do kotle,“ vysvětluje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.

Vytápění peletami se v tomto případě vyrovná komfortem plynovému kotli či elektřině. Další variantou je dodávka pelet v 15 kg pytlích, které jsou naskládány na paletě o celkové hmotnosti jedné tuny.

V každém případě, zásobu pelet je dobré si pořídit v předstihu, ideálně v dubnu až červnu, kdy jsou ceny nejnižší. Vyplatí se dát přednost kvalitním peletám (třída A1). „Pelety horší kvality totiž mohou poškozovat hořáky a snižovat životnost zdrojů tepla,“ upozorňuje Stupavský. Tuna kvalitních pelet se přitom dá v létě pořídit zhruba za 5–6 tisíc korun. Průměrný rodinný dům s kotlem o výkonu 25 kW přitom spotřebuje za topnou sezonu 4 až 5 tun pelet. V případě, že kotel ohřívá i vodu, je potřeba přičíst ještě tunu navíc.

Výměnu kotle zaplatí dotace

Jedinou nevýhodou topení peletami je vysoká vstupní investice. Tu ale můžete výrazně snížit využitím dotací. Na peletové kotle lze využít zejména kotlíkové dotace, ze kterých je možné kromě kotle zafinancovat i další náklady, například peletové silo, dálkové ovládání kotelny, úpravu spalinových cest, topenářské práce, případně i novou otopnou soustavu nebo související stavební úpravy.

Maximální uznatelné náklady jsou přitom 150 tisíc Kč, získat tedy můžete až 127 500 Kč. Z vlastní kapsy při takovém maximálním využití dotace zaplatíte jen zhruba 20 tisíc korun. Návratnost této investice se pak pohybuje od dvou do šesti let v závislosti na tom, z jakého zdroje vytápění na pelety přecházíte.

Článek vyšel 1. 10. 2018 v Mladé frontě DNES.