← zpět na přehled zpráv

Pila Stora ve Ždírci se stala druhým největším výrobcem pelet v Česku

Firma Stora Enso Wood Products ve Ždírci nad Doubravou vyrobila loni 77 000 tun pelet na topení. Zařadila se tím mezi dva největší tuzemské výrobce pelet. Provoz postavený u jedné z největších tuzemských pil funguje přes dva roky. Na výrobu topiva používá piliny, které zůstávají po zpracování kulatiny. Většinu pelet zatím prodává za hranicemi.

V tuzemsku nyní firma prodává asi čtvrtinu pelet, odbyt chce ale zvyšovat. Největší díl ždíreckých pelet loni putoval do Itálie a do Rakouska. O něco větší produkci než ždírecký závod firmy Stora Enso měla vloni jen peletárna u pily v Paskově.

Cena za tunu pelet se pohybuje podle předsedy Klastru Česká peleta Vladimíra Stupavského okolo 6000 korun a na vytopení rodinného domu padne čtyři až pět tun na rok. Letní ceny jsou nižší, okolo 5000 Kč za tunu. Stupavský novinářům řekl, že peletové kotle se také v automatizaci a bezobslužnosti přibližují elektrickému, plynovému nebo olejovému vytápění. Pelety jsou také třeba na rozdíl od uhlí obnovitelným zdrojem.

V Česku bylo loni vyrobeno 350 000 tun certifikovaných pelet, uvedl předseda klastru. Domácí spotřebu pelet odhadl Tomáš Krčil kolem 80 000 tun ročně. “Je tu ohromný potenciál v lokální spotřebě,” řekl obchodní manažerfirmy Stora Enso.

Ždírecká pila ročně zpracovává skoro milion metrů krychlových kulatiny, hlavním produktem je stavební řezivo. V navazujících provozech v místě zpracovává kromě pilin i kůru, již spaluje v zařízení na výrobu elektřiny a tepla. Peletárna podle dřívějších údajů firmy stála 200 milionů korun.

Provozy firmy Stora už ve Ždírci nad Doubravou zabírají v součtu okolo 30 hektarů pozemků. Patří k nim i sušárny řeziva a závod na výrobu konstrukčního lepeného řeziva pro stavebnictví. Stora ve Ždírci nad Doubravou zaměstnává 400 lidí. Její druhá tuzemská pila funguje v Plané u Mariánských Lázní.