← zpět na přehled zpráv

Praha zakáže topení uhlím ve starých kotlích a kamnech

Od října příštího roku si už v Praze uhlím nezatopíte. Radní pražského magistrátu schválili návrh nové městské vyhlášky, která to zakazuje. Rodinné domy i menší bytovky se tak budou muset poohlédnout po zdravějších zdrojích tepla. Roste zejména popularita dřevních pelet, které jsou ekologickým a lokálním zdrojem a přitom nabízejí  vysoký komfort a bezobslužnost. Po letech závislosti na uhlí tak čeká řadu Pražanů změna k lepšímu, zdravějšímu a pohodlnějšímu bydlení.

Hlavní město plánuje od října příštího roku zakázat topení uhlím, uhelnými briketami a koksem v kamnech a v kotlích, které spadají do nejnižších dvou emisních tříd z pěti možných. Návrh městské vyhlášky schválili radní, musí ho ještě odsouhlasit zastupitelstvo. Kotle emisní třídy jedna a dva se od roku 2014 nesmí prodávat, od září roku 2022 bude jejich provoz zakázán v celé republice. Magistrát odhaduje, že je v Praze využívají stovky domácností.

Na výměnu starých kotlů mohou lidé do příštího roku získat finanční podporu z evropských fondů v rámci tzv. kotlíkových dotací. V případě schválení zastupitelstvem by pražské omezení začalo platit za více než rok, což má dát majitelům nevyhovujících zdrojů vytápění čas k tomu je za zvýhodněných podmínek vyměnit.

Zákaz má Prahu zbavit tzv. smogových situací

Praha je podle informací magistrátu zasažena nadlimitními hodnotami škodlivin v ovzduší na 69 procentech území. Hlavními látkami, kterým Pražané a jejich zdraví čelí, jsou benzo(a)pyren, oxid dusičitý a drobné prachové částice PM10.

Nejvíce škodlivin má na svědomí doprava, spalování tuhých paliv v domácnostech nicméně produkuje podle magistrátu přes 90 procent emisí benzo(a)pyrenu, což se dá odvodit z faktu, že situace je nejhorší v místech, kde převažuje lokální vytápění. Podle schváleného dokumentu je kvalita ovzduší nejhorší v zimních měsících, zejména v lednu až v březnu.

V těchto obdobích Český hydrometeorologický ústav poměrně často v metropoli vyhlašuje tzv. smogové situace. V takovém případě bude podle návrhu vyhlášky platit další omezení – domácnosti budou moci topit pouze ve zdrojích tepla, které slouží jako hlavní vytápění. Nebude tak možné si třeba zapálit navíc oheň v krbu, a to bez ohledu na použité palivo. V případě schválení by toto pravidlo mělo začít platit už v této topné sezóně.

–> Zvažujete přejít na peletové vytápění? Vše o peletách se dočtete zde.

Velké srovnání – uhlí vs. pelety