Výměna klasického kotle za ekologický vyžaduje vhodný komín

6.5.2013

Chystáte se nahradit elektrokotel nebo přímotopy kotlem na dřevo či peletky? Pokud v domě není komín, budete ho muset postavit.

Máte přitom dvě možnosti. Buď zvolit lehký nerezový, anebo ho složit ze stavebnicového systému. Z klasických cihel se už dnes nestaví. Než se pustíte do výměny vytápění za ekologické, zvažte nejen náklady, ale i náročnost.

trivrstvyABSOLUT_ukonceni_plast

Komínový systém Schiedel.

Nový komín – stavebnice nebo nerezová trubka

U stavebnicového systému se komín skládá z vícevrstevných tvárnic s keramickou vložkou a izolací. Po dokončení je zvenčí čtyřhranný, uvnitř má kruhový otvor. Nadstřešní část je potřeba řešit tak, aby byla mrazuvzdorná a odolávala povětrnostním vlivům. Stavba je jednoduchá, zvládne ji i jeden člověk, ale znamená náročnou přípravu. „Vyžaduje dostatečně pevné základy a pravděpodobně vyvolá i větší zásahy do konstrukcí domu, často i do střechy,“ upozorňuje Jiří Vrba z firmy Schiedel, která vyrábí komínové systémy.

Když už se do stavby komínu pustíte, dobré je zvolit co nejuniverzálnější typ pro případné další změny vytápění v budoucnu. Univerzální je třeba systém Schiedel Absolut. Stavebnicový komín vyjde zhruba na 30 až 43 tisíc korun, stavba na 10 až 12 tisíc. Celkem za něj tedy dáte 42 až 55 tisíc korun, závisí to na zvoleném průměru, celkové výšce komína a zvoleném příslušenství.

S nerezovým komínem je postup jednodušší. Nevyžaduje tolik stavebních úprav, dá se ukotvit třeba přímo na nosnou stěnu domu, montuje se nasucho. Jen cena je o něco vyšší, stojí kolem 50 tisíc korun. S montáží ho pořídíte asi za 60 tisíc korun. V obou případech se nejspíš nevyhnete stavebnímu povolení. Předem se na to však zeptejte na stavebním úřadě. Zákon totiž není úplně jednoznačný a hodně závisí i na místních podmínkách. „Bude záležet na stavebním úřadě, jak posoudí, zda se u vytápění podstatně nemění jeho parametry, topné médium nebo způsob odvodu spalin, nebo například zda stavební úpravy nemohou negativně ovlivnit požární bezpečnost,“ upozorňuje Vladimír Voldřich ze stavebního úřadu v Černošicích.

Komínový systém <a href="http://www.schiedel.cz/"> Schiedel </a>
Komínový systém Schiedel

Starý komín – bude ho třeba vyvložkovat

Když už komín máte z dřívějška, ale dlouho jste ho nepoužívali, měli byste ho nechat zkontrolovat. Komíny ve špatném stavu jsou častou příčinou požárů. Když budete chtít ke starému komínu připojit třeba kotel na peletky, bude ho potřeba vyvložkovat. A pokud je otvor komínu pro vyvložkování málo široký, bude se muset vyfrézovat. Frézování i vložkování však lze provést shora bez nutnosti zásahu do zdí. Cena vložkování se pohybuje okolo tisíce korun za běžný metr, v případě frézování bude nejméně dvojnásobná. Devítimetrový komín vás tak přijde asi na 18 tisíc korun.

Vložkování se nejspíš nevyhnete ani u komínu, který se stále používal, třeba při vytápění uhlím či dřevem. Moderní ekologické kotle na dřevo totiž spalují účinněji než ty staré, takže spaliny mají nižší teplotu. Vlhkost, která je v nich obsažená, pak může v komíně kondenzovat. „Komín by proto měl být odolný vůči vlhkosti. Zajistí to nerezová, ještě lépe keramická vložka,“ vysvětluje Jiří Vrba.

Na stavebním úřadě v Černošicích by při výměně kotle na dřevo či na uhlí za nový na dřevo či biomasu nevyžadovali nic. „Opět však záleží na úřadě, jak posoudí konkrétní případy. Může být rozdíl, zda se jedná o stavbu v chráněné oblasti, památkové rezervaci nebo třeba v Praze, která má odlišné prováděcí předpisy ke stavebnímu zákonu,“ říká Vladimír Voldřich. Můžete se proto setkat třeba s nutností zajistit si územní souhlas nebo dokonce stavební povolení.